Prezbiopia, czyli starczowzroczność

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to wada wzroku występująca u osób powyżej 40. roku życia. Jej przyczyną jest postępujące z wiekiem osłabienie elastyczności mięśni gałek ocznych oraz pogarszająca się zdolność do akomodacji oka. Leczenie starczowzroczności obejmować może stosowanie soczewek kontaktowych lub operacje, również laserowe.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest prezbiopia,
  • jakie są jej przyczyny,
  • jakie są objawy prezbiopii,
  • na czym polega leczenie prezbiopii.

Oczy narażone są na rozwój wielu chorób i wad wzroku. Zaćma to schorzenie rozwijające się na skutek stopniowego mętnienia soczewki. Przyczyny jaskry to podwyższone ciśnienie śródgałkowe oraz zmniejszony odpływ płynu łzowego z oczu. Z kolei prezbiopia (starczowzroczność) to postępująca z wiekiem utrata akomodacji soczewki oka powodująca narastające pogorszenie widzenia w bliży i odległościach pośrednich.

Prezbiopia częściej występuje u kobiet. Do czynników zwiększających ryzyko jej rozwoju zalicza się współwystępująca nadwzroczność, cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy anemia, a także przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresyjnych i przeciwhistaminowych.

Starowzroczność – objawy

Do głównych objawów prezbiopii zalicza się:

  • zamazane obrazy,
  • uczucie zmęczenia oczu,
  • trudności z odczytaniem tekstu napisanego drobnym drukiem,
  • konieczność odsunięcia od siebie przedmiotu, aby przeczytać np. tekst na etykiecie.

Starczowzroczność – zapobieganie

Jak już wspomniano, prezbiopia jest wadą związaną z naturalnymi procesami postępującymi wraz z wiekiem, więc nie ma stuprocentowo skutecznych metod jej zapobiegania. W celach profilaktycznych można wypróbować jednak m.in. ćwiczenia na prezbiopię. Ich celem jest rozluźnienie mięśni wzrokowych, a polegać mogą na regularnych przerwach w pracy wymagającej skupienia wzroku, takiej jak czytanie czy pisanie. Co godzinę wystarczy przez około minutę wpatrywać się w dal – wówczas napięte mięśnie się rozluźniają.

Prezbiopia – soczewki kontaktowe i okulary

Zdiagnozowana starczowzroczność wymaga oczywiście odpowiedniego leczenia. Główną metodą korekcji prezbiopii jest stosowanie dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta okularów lub soczewek kontaktowych, przy czym drugie rozwiązanie jest bez wątpienia wygodniejsze. Nowoczesne soczewki multifokalne (progresywne) umożliwiają dobre widzenie do bliży, dali i odległości pośrednich. Mogą występować w wersji jednodniowej, ale również miesięcznej.

Prezbiopia – operacja wymiany soczewki

Operacyjne leczenie starczowzroczności zazwyczaj bywa wykonywane u pacjentów z jednocześnie zdiagnozowaną zaćmą, choć nie jest to konieczność. Polega ono na usunięciu soczewki naturalnej i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej. Poprawia to jakość widzenia do bliży, dali i odległości pośrednich, w zależności od rodzaju soczewka może chronić także przed promieniowaniem UV czy rozwojem zwyrodnienia plamki.

Starczowzroczność – korekcja laserowa

Inną stosowaną metodą leczenia zabiegowego jest laserowa korekcja starczowzroczności. W trakcie zabiegu wykorzystuje się technologię lasera ekscymerowego i/lub femtosekundowego, korygując błąd refrakcyjny poprzez zmianę krzywizny przedniej rogówki. Jest on skuteczny, bezpieczny dla pacjenta oraz nieobarczony ryzykiem poważnych powikłań.