Z tekstu dowiesz się:
Soczewka oka to przezroczysta, otoczona torebką struktura położona w gałce ocznej (za tęczówką), która jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Niestety, zdarza się tak, że soczewka oka traci swoją przezroczystość i staje się coraz bardziej mętna, co utrudnia przepuszczanie światła, a w konsekwencji – pogarsza jakość widzenia. Ten stan określa się mianem zaćmy (katarakty). Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób oczu na świecie, dotykająca osoby obu płci i w różnym wieku. I choć stuprocentowo skuteczna profilaktyka zaćmy nie jest możliwa (mętnienie soczewki jest bowiem jednym z naturalnych procesów starzenia), to współczesna okulistyka zna skuteczne metody leczenia zaćmy.
Jak już wcześniej wspomniano, bezpośrednią anatomiczną przyczyną zaćmy jest mętnienie soczewki oka. Ten proces może być jednak wywoływany przez rozmaite czynniki:
U noworodków i małych dzieci bywa diagnozowana zaćma wrodzona – jej przyczyny nie są do końca poznane, ale przypuszcza się, że jej występowanie może być związane z przyjmowaniem przez ciężarną matkę nieodpowiednich leków lub przebytymi w trakcie ciąży infekcjami lub chorobami (np. różyczką). Z kolei zaćma wtórna to tworzące się po operacyjnym usunięciu zaćmy ponowne zmętnienie tylnej torebki soczewki oka, która w trakcie zabiegu pozostaje nienaruszona.
Istnieją także inne klasyfikacje zaćmy. Ze względu na lokalizację zmian w soczewce wyróżnia się:
Główne objawy zaćmy to postępujące pogarszanie się jakości i ostrości widzenia, które może występować w postaci:
Występowanie tego typu objawów powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty.
Jedyną metodą leczenia choroby jest operacja zaćmy – polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Operację zaćmy najczęściej przeprowadza się metodą fakoemulsyfikacji – zmętniała soczewka jest rozdrabniana przez lekarza przy użyciu ultradźwięków i wysysana przez mikronacięcie. Następnie tą samą drogą lekarz umieszcza w oku soczewkę sztuczną. Warto wiedzieć, że istnieje wiele różnych rodzajów sztucznych soczewek, które posiadają np. filtr światła UV albo korygują współistniejące wady wzroku.
Usunięcie zaćmy jest zabiegiem mało inwazyjnym, w zdecydowanej większości przypadków wykonywanym w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym – pacjent opuszcza szpital tego samego dnia. Powikłania tego zabiegu są rzadkie, a poprawa jakości widzenia – natychmiastowa!