Plamy starcze – jak zmniejszyć widoczność przebarwień na twarzy i dłoniach?

Plamy starcze to powstające u osób w podeszłym wieku przebarwienia, które są skutkiem zarówno naturalnych procesów starzenia, jak i działania promieni słonecznych. Ich tworzeniu można w pewnym stopniu zapobiegać, możliwe jest też oczywiście ich usuwanie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny powstawania plam starczych na dłoniach,
  • jak rozpoznać plamy starcze,
  • czy plamy starcze można usunąć domowymi sposobami,
  • czy istnieją kremy na plamy starcze,
  • jak pozbyć się plam starczych w gabinecie kosmetycznym.

Plamy starcze – a dokładniej plamy soczewicowate starcze (lentigo senilis) – to przebarwienia skórne występujące u osób w podeszłym wieku. Są one najczęściej zlokalizowane w miejscach narażonych na częstą ekspozycję na słońce – spotykane są m.in. plamy na rękach, plamy starcze na twarzy czy dekolcie. W miejscach okrywanych odzieżą – np. plamy starcze na nogach czy plecach – występują rzadziej.

Plamy starcze na dłoniach – przyczyny

Plamy starcze na dłoniach są przede wszystkim efektem naturalnych procesów starzenia – wraz z wiekiem wzrastają bowiem w organizmie zarówno liczba melanocytów (czyli komórek produkujących melaninę – podstawowy barwnik skóry), jak i ich aktywność. Plamki starcze są również silnie powiązane z ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne i niestety mogą się przekształcać w zmiany nowotworowe – przede wszystkim w czerniaka.

Jak rozpoznać plamy starcze?

Plamy starcze na skórze można rozpoznać dość łatwo. Po pierwsze – są one zlokalizowane najczęściej w miejscach narażonych na długotrwałe działanie słońca, czyli na twarzy, dekolcie, a także ramionach oraz grzbietach dłoni. Mają ciemnobrązową barwę, ich średnica zazwyczaj wynosi około 1 centymetra, czasami jednak mogą się ze sobą zlewać. Jeśli senior zauważa u siebie brązowe plamy na dłoniach, najpewniej są to zmiany starcze.

Plamy starcze na dłoniach – domowe sposoby nie pomogą!

Usuwanie plam starczych domowymi sposobami nie jest niestety możliwe. Są one efektem działania komórek zlokalizowanych w głębszych partiach skóry i to do nich należy przeniknąć, by się ich pozbyć. Niektórzy próbują co prawda stosować różnego rodzaju metody domowe, takie jak ocet jabłkowy na plamy starcze, wcieranie w skórę soku z cytryny czy sody oczyszczonej, ale niestety jedynym efektem takich działań jest zwykle podrażnienie i przesuszenie skóry.

Krem na plamy starcze – jak wybrać?

Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem usuwania plam starczych jest stosowanie odpowiednich kremów – zarówno do dłoni, jak i całego ciała. Krem na plamy starcze na dłoniach może zawierać przede wszystkim kwasy o działaniu lekko złuszczającym i wybielającym, takie jak kwas migdałowy, kwas cytrynowy czy kwas salicylowy. Można bez obaw sięgnąć po krem na przebarwienia starcze zawierający ekstrakt z rumianku, wyciąg z borówki niedźwiedziej, lukrecję czy malinę moroszkę.

Plamy starcze – jak się ich pozbyć?

Plamy starcze na rękach można skutecznie usunąć w trakcie profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych oraz klinikach medycyny estetycznej:

  • Popularne jest usuwanie plam starczych peelingami chemicznymi, np. z użyciem kwasu glikolowego, migdałowego albo trójchlorooctowego. Złuszczają one wierzchnie warstwy naskórka i działają rozjaśniająco.
  • Jeśli ktoś zastanawia się, co na plamy starcze może przepisać lekarz rodzinny, są to zwykle różnego rodzaju maści zawierające np. glukozaminę albo wysokie stężenie witamin A i E.
  • Jak usunąć plamy starcze na dłoniach? Z pewnością bardzo skuteczne są zabiegi laserowe – energia lasera rozbija skupiska melaniny, która następnie jest wchłaniana przez organizm.

Oczywiście plamom starczym można w pewnym stopniu zapobiegać. Warto chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce, używać kremów z filtrami UV, prowadzić ogólnie zdrowy tryb życia (dieta, picie wody, stosowanie witamin dla seniora) – przyczyni się to poprawy kondycji całego organizmu, w tym również skóry.