Suplementy są bardzo popularnym elementem diety. Ważnym czynnikiem, który warunkuje jej jakość, jest ich łatwa dostępność. W przypadku osób starszych ma to szczególne znaczenie z uwagi na to, że po 60. roku życia spada zdolność wchłaniania witamin i składników mineralnych przyjmowanych wraz z pożywieniem. Suplementy diety dla seniorów powinny zatem wzmacniać ich organizm i wspierać metabolizm, jednak nie mogą zastąpić racjonalnego jadłospisu.
Suplementy to środki spożywcze, które mają za zadanie uzupełniać normalną dietę. Są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Kiedy stosować suplementy diety dla seniorów i na co zwrócić wówczas uwagę?
W przypadku osób starszych jest wiele czynników odpowiedzialnych za występowanie niedoborów witamin i składników mineralnych, które mogą być przesłanką do wprowadzenia suplementacji. U osób po 65 roku życia występuje często ograniczenie przyswajalności składników pokarmowych wskutek chorób przewodu pokarmowego:
Występujące fizjologicznie zmniejszone wydzielanie kwasu solnego w żołądku i enzymów trawiennych zaburza wchłanianie żelaza, wapnia oraz witaminy B12. Dodatkowo ryzyko wystąpienia niedoborów zwiększa stosowanie leków moczopędnych, przeczyszczających i psychotropowych. Najczęściej występują niedobory: wapnia, żelaza, witaminy B12 i B6, cynku, magnezu, potasu, miedzi. Z badań wynika, że dieta osób starszych jest często również uboga w magnez, potas oraz miedź.
Jedynym wskazaniem do suplementacji jest niemożność zaspokojenia zapotrzebowania na poszczególne składniki poprzez dietę. Dlatego suplementy diety dla seniorów powinny zostać wprowadzone po wcześniejszej ocenie stanu odżywienia, a ponadto:
Tylko wówczas można stwierdzić zasadność stosowania suplementów i właściwie je dobrać bez zagrożenia Twojego zdrowia.
Przed rozpoczęciem suplementacji warto zatem udać się z seniorem na konsultację i badania, aby poznać wszelkie wskazania.
Podczas stosowania suplementacji jest popełnianych wiele błędów, które mogą prowadzić do zaburzeń stanu zdrowia. Stosowanie preparatów wieloskładnikowych może być przyczyną przekraczania dziennych dawek dopuszczalnych do spożycia. Te, podobnie jak niedobory, mają negatywne oddziaływanie na organizm. Dlatego warto wybierać preparaty jednoskładnikowe. Pokusa łatwej drogi skorygowania niedoborów i sposobu odżywiania prowadzi do rezygnacji z prowadzenia prawidłowej diety na rzecz suplementacji. Wiąże się to niejednokrotnie z ograniczonym dostarczaniem substancji bioaktywnych wraz z produktami spożywczymi. Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia ze strony suplementów jest fakt, że stanowią one grupę produktów, która jest najczęściej fałszowana.
W przypadku osób starszych suplementacja niejednokrotnie jest koniecznością. Warto jednak każdorazowo konsultować z lekarzem taką potrzebę. Pomoże to uniknąć przedawkowania, jak i produktu o wątpliwej jakości. Czynnikiem wspomagającym uzupełnienie niedoborów składników odżywczych będzie ponadto prawidłowa dieta, którą zawsze możesz skonsultować z dietetykiem.
Przeczytaj także: