Czy pielęgnacja skóry seniora jest skomplikowana?

Skóra, podobnie jak każda inna tkanka ludzkiego organizmu, podlega procesom starzenia. Oznaką starzenia są zmarszczki i wysuszenie skóry, staje się ona cienka, szarawa i bardziej wrażliwa na działanie niekorzystnych czynników. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja skóry u osób starszych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakim zmianom z upływem lat podlega skóra seniora,
  • na czym powinna polegać codzienna pielęgnacja twarzy i ciała u osób starszych,
  • dlaczego tak ważna jest pielęgnacja skóry u osób leżących.

Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie w podeszłym wieku nie jest proste. Seniorzy muszą pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowej diety, dopasowanej do indywidualnego stanu zdrowia – w zależności od potrzeb, może to być dieta niskotłuszczowa, lekkostrawna czy bezglutenowa. Dla seniorów bardzo istotne jest picie wody (zwłaszcza latem, gdy nietrudno o odwodnienie) i regularna aktywność fizyczna. Nie można też zapominać o pielęgnacji skóry – w podeszłym wieku wymaga ona specjalnego traktowania!

Skóra seniora – jak się zmienia?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się tak naprawdę już w trzeciej dekadzie życia, a na jego tempo wpływa m.in. styl życia, sposób odżywiania, ekspozycja na słońce czy palenie papierosów. Około 60. roku życia fizjologiczne funkcje skóry są już mocno upośledzone. Skóra staje się widocznie cieńsza, sucha, mniej elastyczna, bardziej wrażliwa na działanie niekorzystnych czynników. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko twarzy, ale widoczne jest na całym ciele. Zauważalna może być także wyraźnie sucha skóra głowy. Wszystko to sprawia, że u osób starszych częstsze są podrażnienia, stany zapalne skóry, a nawet infekcje bakteryjne czy grzybicze.

Pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej u seniorów

Codzienna pielęgnacja skóry u seniorów powinna opierać się na przestrzeganiu kilku zasad.

  • Należy zrezygnować z długich, gorących kąpieli na rzecz prysznica. Długie przebywanie w ciepłej wodzie dodatkowo wysusza skórę.
  • Stosowanie zwykłych mydeł o pH od 8 do 12 może niszczyć płaszcz lipidowy naskórka, podrażniać i wysuszać skórę. Dlatego lepiej sięgać po delikatne preparaty myjące, bez parabenów, sztucznych barwników i aromatów.
  • U osób starszych wskazana jest jak najbardziej naturalna pielęgnacja twarzy – należy zadbać przede wszystkim o jej nawilżenie i ochronę. Sięgać warto po kosmetyki zawierające w składzie naturalne wyciągi i oleje roślinne, kwas hialuronowy czy witaminy.
  • W przypadku silnych podrażnień lub pękania skóry (np. na łokciach czy piętach) warto wypróbować tzw. emolienty, czyli kosmetyki o bardzo mocnym działaniu nawilżającym, przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry m.in. alergików czy osób z atopowym zapaleniem skóry.

Pielęgnacja skóry u seniorów leżących

Większym wyzwaniem jest codzienna pielęgnacja twarzy i skóry u osób przewlekle chorych i leżących. Zajmują się tym bliscy seniora lub profesjonalni opiekunowie. Mycie twarzy i ciała musi być regularne (najlepiej codzienne) – higienę rozpoczyna się od mycia górnych partii ciała, a następnie stopniowo schodzi do dolnych, pamiętając o zmianie wody oraz ręcznika. Pamiętać należy o myciu głowy, jamy ustnej (oraz protezy zębowej), a także o higienie intymnej.

U chorych leżących prawidłowa pielęgnacja skóry jest ważna również ze względu na zapobieganie groźnym dla zdrowia odleżynom. Do mycia należy używać środków o pH nie przekraczającym 5,5, a po zakończeniu toalety nawilżyć skórę przy pomocy oliwki lub emolientu.