Choroby starcze – nadciśnienie tętnicze. Jak sobie z nim radzić?

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu krążenia. Choć jest ono niebezpieczne i zwiększa ryzyko występowania innych groźnych chorób – np. miażdżycy, zawału czy udaru – to jednak współczesna medycyna ma skuteczne metody na jego leczenie.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest nadciśnienie tętnicze,
  • jakie są jego przyczyny,
  • jak wyglądają objawy nadciśnienia,
  • jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób wieku starczego, ale coraz częściej diagnozuje się je także u osób młodszych, nawet 20–30-latków. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe są obecnie przyczyną około 30% zgonów na świecie, z czego powikłania nadciśnienia odpowiadają za 12,8% przypadków śmierci. Co zatrważające, na świecie z nadciśnieniem boryka się już około 40% ludzi powyżej 25. roku życia.

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, w którym u pacjenta występuje ciśnienie krwi powyżej poziomu 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.

Chorobę klasyfikuje się jako:

  • nadciśnienie tętnicze I stopnia – ciśnienie skurczowe na poziomie 140–159 mmHg, a rozkurczowe – na poziomie 90–99 mmHg,
  • nadciśnienie tętnicze II stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi 160–179 mmHg, a rozkurczowe – 100–109 mmHg,
  • nadciśnienie tętnicze III stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe – powyżej 110 mmHg.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Pod względem etiologii nadciśnienie tętnicze dzieli się na pierwotne i wtórne. To pierwotne pojawia się bez konkretnej przyczyny – bywa uwarunkowane np. czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Do czynników tych zalicza się m.in. wiek (zachorowalność rośnie u osób w podeszłym wieku), nieodpowiednia dieta, nadwaga i otyłość, palenie papierosów czy niedobór aktywności fizycznej.

Z kolei nadciśnienie tętnicze wtórne pojawia się jako objaw lub powikłanie innych chorób: zespołu Cushinga, zespołu Conna, zwężenia aorty, przewlekłych schorzeń nerek lub tętnic nerkowych.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Nadciśnienie tętnicze u wielu pacjentów – zwłaszcza we wczesnym stadium choroby – nie daje żadnych charakterystycznych objawów, przez co żyją oni w nieświadomości aż do wystąpienia poważniejszych powikłań. Często bywa tak, że nadciśnienie jest diagnozowane przypadkowo, podczas badań okresowych w pracy, kontrolnej wizyty u lekarza rodzinnego, przygotowania do zabiegu czy operacji.

U dużego grona chorych występują też pewne objawy związane z nadciśnieniem, ale są one mało typowe i trudno je od razu powiązać z tą właśnie chorobą. Może to być:

  • kołatanie serca,
  • potliwość,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • bezsenność,
  • uderzenia gorąca,
  • spadek wydolności organizmu.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze z czasem może wywoływać także inne symptomy, sygnalizujące uszkodzenia narządów wewnętrznych, takie jak zaburzenia wzroku, zaburzenia pracy nerek czy obrzęki kończyn.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Rozpoznanie nadciśnienia następuje wówczas, gdy w co najmniej dwóch odrębnych pomiarach wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140, a rozkurczowego – 90 mmHg. W takich sytuacjach konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Najczęściej stosowane leki na nadciśnienie tętnicze to m.in. blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery receptora angiotensynowego oraz antagonisty aldosteronu.

Jeśli chodzi o nadciśnienie tętnicze, dieta jest również jedną z najważniejszych metod leczenia. Z codziennego jadłospisu powinno się wykluczyć przede wszystkim sól oraz zawierające ją produkty. Znajdujący się w niej chlorek sodu jest jednym z głównych czynników wpływających na podwyższanie poziomu ciśnienia krwi. Jeść za to należy produkty pełnoziarniste oraz pełne witamin i składników mineralnych warzywa oraz owoce.

Oczywiście nie można zapominać o aktywności fizycznej seniora – regularny, dopasowany do możliwości ruch pozwala naturalnie obniżać ciśnienie tętnicze, będąc ważnym elementem zarówno leczenia, jak i profilaktyki nadciśnienia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-8b0c38de-3ada-4041-b5ad-ac48ec77afb4/c/370_fulltext699.pdf
http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2011_379_387.pdf
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:9tlaoFNlPukJ:www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2011_379_387.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k1OeDn_KgKsJ:https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/40780/28071+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl