Osoby starsze jak właściwie o nie zadbać

Osoby starsze – jak właściwie o nie zadbać?

Przy obecnym tempie życia rodzina nie zawsze ma czas, by zająć się schorowanym seniorem. Poza tym opieka nad osobami starszymi to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Wymaga wysiłku, cierpliwości i odpowiedniej wiedzy na temat chorób przewlekłych, a także niepełnosprawności czy Alzheimera. Dlatego do opieki nad seniorem trzeba się odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać?

Z tekstu dowiesz się:
•    dlaczego tak ważna jest aktywizacja osób starszych,
•    na czym polega codzienna pielęgnacja seniorów.
 

Osoby starsze to wyjątkowa grupa, która wymaga czasu, troski i interdyscyplinarnej opieki medycznej. Niezależnie od tego, czy podejmie się tego rodzina, czy dom opieki, do pracy z seniorami niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Trzeba wiedzieć, jak zapewnić pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, szeroko rozumianej pielęgnacji oraz jak postępować w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Niezmiernie ważna jest zatem cierpliwość, która buduje dobre relacje z podopiecznym, oraz umiejętność słuchania. 

Aktywizacja osób starszych -dobre samopoczucie to podstawa

W Polsce początek okresu starości wyznacza wiek emerytalny – 65 lat. Proces starzenia się jest jednak uwarunkowany indywidualnie, choć prędzej czy później zainicjuje duże zmiany w życiu takiej osoby, zwłaszcza pod względem zdrowotnym. Nasilenie problemów ze zdrowiem i z mobilnością, utrata kontroli nad własnym ciałem, uzależnienie od pomocy rodziny – to tylko niektóre jej symptomy. 


Wielu seniorów wskutek stopniowej utraty sprawności, czy to fizycznej, czy również psychicznej, wycofuje się z życia społecznego, doświadcza samotności, niektórzy także depresji – mówi Piotr Piotrowski, manager Willi Łucja. – Dlatego tak ważna jest świadomość tego, co dzieje się z osobami starszymi i jak można im pomóc. Nie ma wątpliwości, że utrzymanie aktywności psychicznej i społecznej jest dla osoby starszej podstawą dobrego samopoczucia, co w opinii większości opiekunów przekłada się na zdrowie. Biorąc pod uwagę nie tylko stan zdrowia seniora, ale też jego przyzwyczajenia, charakter i potrzeby, jako prywatny dom opieki realizujemy pobyty stałe i dzienne wraz z programem opieki medycznej i pielęgniarskiej. Zatrudniamy doświadczony personel z długoletnią praktyką w opiece nad osobami starszymi. Poprzez zajęcia muzykoterapii, terapii sztuką czy spotkania klubu filmowego zachęcamy seniorów, by się nie izolowali, ćwiczyli ciało i umysł, śmiało wymieniali opinie i byli aktywni. 

Opieka nad osobami starszymi – codzienna pielęgnacja

Troska o osoby starsze wymaga przede wszystkim pielęgnacji, która dla nich samych może okazać się zbyt uciążliwa. Nierzadko potrzeba więc pomocy drugiej osoby lub nawet specjalisty. Sprawdź, co należy zapewnić starszej osobie, aby czuła się jak najlepiej. 
•    Prywatność – senior powinien mieć swój pokój, w którym będzie mógł przechowywać osobiste rzeczy i pamiątki, które ceni. To nie zaburzy jego wewnętrznej równowagi i nie nasili stresu spowodowanego przeprowadzką do nowego miejsca. 
•    Mobilność – warto zadbać o to, aby senior jak najdłużej był aktywny i samodzielnie dbał o higienę. Wspomóż go w tym i np. wyposaż łazienkę w odpowiednie uchwyty, które ułatwią codzienną toaletę i kąpiel. 
•    Profilaktyka przeciwodleżynowa – w przypadku osób nieaktywnych należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty przeciw odleżynom, które można nabyć w aptece. Po myciu trzeba dobrze wycierać skórę i stymulować krążenie delikatnym masażem. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie także łóżko rehabilitacyjne z materacem przeciwodleżynowym.
•    Higiena – osoba starsza, która staje się już coraz bardziej zależna od rodziny czy opiekunów, może potrzebować dodatkowych akcesoriów higienicznych takich jak pieluchomajtki z elastycznym pasem i chłonnym wkładem. Nietrzymanie moczu u osób starszych zdarza się bardzo często. Pieluchomajtki zwiększą komfort życia chorego i opiekuna oraz zapewnią odpowiednią higienę.  
•    Lekarstwa i badania – regularne przyjmowanie leków o ustalonej porze jest warunkiem leczenia każdej przewlekłej choroby. Wskazane są także zaplanowane w odpowiednim czasie konsultacje specjalistyczne, które określają progres terapii lub wyznaczają kierunek innej. 
W przypadku choroby przewlekłej niezbędna jest wiedza opiekuna na jej temat. Pozwala mu to odpowiednio reagować w chwilach, gdy to będzie niezbędne, np. w sytuacji pogorszenia zdrowia lub zaostrzenia objawów. Dzięki temu opiekun wie, czego unikać, co stosować, jaka będzie najlepsza dieta seniora. 
Niezwykle istotne jest także nawadnianie, dlatego w pokoju seniora zawsze powinna być świeża woda i niezbędne lekarstwa. W trosce o bezpieczeństwo chorego trzeba także zadbać o system alarmowy, którym może być dostępny cały czas telefon komórkowy lub alarm osobisty z systemem SOS – wyjaśnia Piotr Piotrowski, manager Willi Łucja. – W pobliżu łóżka zostawmy laskę, kulę czy balkonik i zachęcajmy seniora do poruszania się, jeśli pozwala mu na to zdrowie. 
Podsumowując – pamiętajmy, że ogromną rolę w opiece nad osobami starszymi odgrywa wzajemny szacunek.

Ryzyko odwodnienia u osób starszych i jego konsekwencje

Wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość wody w organizmie i rośnie ryzyko odwodnienia. Statystyki wskazują, że odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji osób starszych. Z badań wynikają liczne nieprawidłowości w zakresie spożywania wody przez osoby starsze. Najczęściej wymieniane są: nieregularne spożywanie głównych posiłków lub całkowite ich pomijanie, mały udział w diecie produktów mlecznych, napojów mlecznych, soków owocowych i warzywnych oraz wody mineralnej, a zbyt duża ilość napojów słodzonych, kawy i herbaty. Objawami odwodnienia, które możesz u siebie zaobserwować są: bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, koncentracji, przyspieszona praca serca, utrata elastyczności skóry, zapadnięte oczy, zaparcia, niepokój, pobudzenie czy skłonność do upadków. Często przypisywane są starości lub mylnie interpretowane jako swoiste dla chorób wieku podeszłego. Odwodnienie sprzyja rozwojowi powikłań zakrzepowo – zatorowych i chorób infekcyjnych, prowadząc nawet do śmierci. Uważać musisz zwłaszcza jeśli stosujesz z powodu zaparć środki przeczyszczające, które niewłaściwie przyjmowane mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzeń: osłabienia, skurczów mięśni, nudności oraz osłabienia funkcji poznawczych.

O czym warto pamiętać, planując opiekę nad osobą starszą:

•    regularne wizyty u lekarza oraz według jego wskazań – diagnostyka,
•    pielęgnacja ciała – codzienne mycie
•    sezonowe wizyty u podologa i/lub dermatologa
•    aktywność fizyczna:
o    rehabilitacja dla seniora,
o    regularna gimnastyka (zamiennie z rehabilitacją lub po jej zakończeniu) np. zdrowy kręgosłup, 
o    spacery, wędrówki
•    aktywność umysłowa:
o    uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach czy warsztatach organizowanych dla seniorów,
o    wizyta w kinie lub w teatrze, 
•    lekkostrawna dieta i suplementacja witamin: A, C, D, E.