Stenoza kanału kręgowego – jak leczyć tę dolegliwość?

Stenoza kręgosłupa to zwężenie kanału kręgowego, następujące w sytuacji ucisku rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Głównym objawem choroby jest ból oraz drętwienie i mrowienie kończyn. Za każdym razem stenoza kanału kręgowego wymaga odpowiedniego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny stenozy kanału kręgowego,
  • jakie są objawy stenozy kręgosłupa i jak się ją diagnozuje,
  • jak leczy się stenozę kanału kręgosłupa,
  • kiedy potrzebna jest operacja stenozy kręgosłupa.

Stenoza kręgosłupa to zwężeniu kanału kręgowego z uciskiem na rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa (stenoza kręgosłupa szyjnego) lub na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (stenoza kręgosłupa lędźwiowego). W zależności od stopnia zaawansowania, wyróżniana jest stenoza umiarkowana, stenoza bezwzględna kanału kręgowego szyjnego/lędźwiowego oraz krytyczna stenoza kanału kręgowego.

Stenoza kręgosłupa – przyczyny

Stenoza kręgosłupa może mieć charakter wrodzony, ale o wiele częściej jest to schorzenie nabyte. Jej przyczyną może być zwyrodnienie stawów kręgosłupa, urazy mechaniczne kręgosłupa (stłuczenia, pęknięcia i złamania kości), dyskopatie, przerosty więzadeł kręgosłupa czy choroby nowotworowe kości w obrębie kręgosłupa. Zdarza się również, że stenoza jest powikłaniem operacji ortopedycznych kręgosłupa.

Stenoza kanału kręgosłupa – objawy i diagnostyka

Objawy stenozy kręgosłupa obejmują przede wszystkim dolegliwości bólowe – w przypadku odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest to ból kończyn dolnych, zaś kręgosłupa szyjnego – ból ramienia i całej ręki. Dolegliwości rozwijają się powoli, nie mają charakteru ciągłego, mogą występować podczas wykonywania określonych czynności, np. chodzenia albo jazdy na rowerze.

  • Stenoza kanału kręgowego – zagrożenia neurologiczne

Objawów stenozy kręgosłupa nie można lekceważyć. Nieleczone schorzenie, oprócz pogłębiania się bólu, może dawać poważne powikłania neurologiczne, np. mrowienie, drętwienie czy osłabienie kończyn

  • Stenoza kręgosłupa – diagnostyka

Główną metodą diagnostyki stenozy są badania obrazowe – tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Stenoza kanału kręgowego – leczenie

Metody leczenia stenozy kanału kręgowego zależne są od stopnia zaawansowania choroby.

  • Stenoza szyjna i stenoza lędźwiowa – ćwiczenia

Odpowiednie ćwiczenia są koniecznym elementem leczenia stenozy. Mają one na celu wzmocnienie i uelastycznienie mięśni, poprawę koordynacji oraz złagodzenie bólu. Prowadzone są przez fizjoterapeutę, a po opanowaniu przez pacjenta podstaw – kontynuowane w domu.

  • Stenoza kanału kręgowego – rehabilitacja

Terapia, obok ćwiczeń, objąć może wykonywanie dopasowanych do potrzeb zabiegów fizykoterapii, takich jak krioterapia, ciepłolecznictwo, prądy TENS czy pole magnetyczne. Stosowane bywają także masaże.

  • Stenoza kręgosłupa – leki

W łagodzeniu dolegliwości bólowych skuteczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu) oraz iniekcje kortyzonu w zewnętrzną okolicę opony twardej. Niektórzy lekarze przepisują również leki rozluźniające mięśnie.

  • Stenoza kanału kręgowego – wskazania do leczenia operacyjnego

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia operacji jest nieskuteczność leczenia zachowawczego oraz pogłębianie się choroby.

Stenoza kanału kręgowego – operacja

Najczęstszą operacją wykonywaną u pacjentów ze stenozą kanału kręgowego jest laminektomia, polegająca na usunięciu fragmentu kości lub krążka międzykręgowego uciskającego na korzenie nerwowe. Może ona zostać przeprowadzona metodą klasyczną (z nacięciem o długości 12-15 cm) lub mało inwazyjną, z niewielkimi nacięciami skórnymi, przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne. Operacja stenozy kanału kręgowego wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym, wymaga kilkudniowej hospitalizacji. Pełen powrót do zdrowia trwa około 6 tygodni – w tym czasie konieczna jest oczywiście odpowiednia rehabilitacja.