Senior na kwarantannie – jak pomóc starszej osobie, jeśli nie można jej odwiedzać?

Zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem nie odpuszcza, w związku z czym w Polsce nadal obowiązują rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. Jedną z nich jest nakładana w określonych przypadkach kwarantanna. Jak pomóc seniorowi, który został nią objęty?

Z tekstu dowiesz się:

 • w jakich przypadkach nakładana jest kwarantanna,
 • jakie są zasady kwarantanny,
 • jak pomóc seniorowi objętemu obowiązkiem kwarantanny.

Zgodnie z definicją, kwarantanna to odosobnienie, na które kierowany jest człowiek narażony na zarażenie jakąś chorobą – w ostatnim czasie jest to oczywiście koronawirus. Kwarantanna w większości przypadków zostaje nałożona po kontakcie inspekcji sanitarnej z pacjentem. Wówczas uzyskuje się również informacje o czasie jej trwania.

Kiedy kwarantanna jest obowiązkowa?

Istnieją sytuacje, kiedy obowiązkowa kwarantanna jest nakładana na pacjenta bez konieczności kontaktu ze strony pracownika sanepidu. Jest to:

 • powrót z zagranicy (10 dni),
 • automatyczna kwarantanna nakładana w dniu otrzymania skierowania na test na koronawirusa (trwa do uzyskania ujemnego wyniku, nie dłużej niż 10 dni),
 • kwarantanna, której podlega osoba zamieszkująca z pacjentem, u którego stwierdzono zakażenie (trwa cały okres izolacji chorego plus 7 dni).

Obowiązek kwarantanny mają też osoby po bliskim kontakcie z osobą zakażoną, np. w pracy – przez 10 dni licząc od dnia następującego po kontakcie. W razie konieczności decyzją sanepidu możliwe jest przedłużenie kwarantanny.

Zasady kwarantanny domowej

Najważniejsze zasady kwarantanny domowej to:

 • zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w jakimkolwiek celu, nawet wyjścia na zakupy czy do lekarza,
 • kontakt z lekarzem POZ (np. przez narzędzia telemedycyny) w razie występowania objawów w postaci gorączki, kaszlu czy duszności,
 • współpraca z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas kwarantanny.

Uwaga! Przewidziane są kary za złamanie kwarantanny domowej – nawet do 30 tys. zł.

Jak pomóc seniorowi na kwarantannie?

Osobisty, bliski kontakt z osobą na kwarantannie jest zabroniony. Oczywiście nie oznacza to, że ma ona zostać bez pomocy. Jest to szczególnie istotne w przypadku seniorów. Co zatem można zrobić?

 • Wskazany jest regularny kontakt telefoniczny. Do seniora warto dzwonić co najmniej raz dziennie, zapytać o samopoczucie i bieżące potrzeby. Jeśli osoba starsza dysponuje komputerem i umie go obsługiwać, można spróbować rozmów np. poprzez video-komunikatory. Pomoże to rozładować stres i zmniejszy poczucie osamotnienia osoby starszej.
 • Co najmniej co 2-3 dni senior powinien otrzymać paczkę ze świeżym pieczywem, warzywami, nabiałem i innymi środkami pierwszej potrzeby. Zakupy można zostawić pod drzwiami. Jeśli nie jest w tym stanie zająć się rodzina, należy zgłosić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. Urzędnicy mają obowiązek zaopiekować się osobą na kwarantannie.
 • Należy dopytać, czy senior ma zapas stosowanych na co dzień leków. Jeśli nie, należy umówić go na e-wizytę z lekarzem, który przepisze e-receptę. Zrealizować ją można w każdej aptece – leki należy dostarczyć wraz z najbliższą partią zakupów.
 • Jeżeli senior opiekuje się zwierzęciem domowym, należy zadbać zarówno o zapas karmy, jak i regularne spacery w przypadku psów. O pomoc w tym zakresie można poprosić np. sąsiadów czy wolontariuszy, którzy zgłaszają swoją dyspozycyjność w Internecie.

Kwarantanna na pewno nie jest łatwym przeżyciem, ale w uzasadnionych przypadkach jest konieczna – po to, by chronić innych przed zakażeniem. Solidarność i odpowiedzialność w tym zakresie są niezbędnym elementem walki z koronawirusem.