Senior na e-wizycie, czyli jak oswoić się z telemedycyną

Telemedycyna – czyli rozwiązania umożliwiające sprawowanie opieki zdrowotnej poprzez nowoczesne narzędzia komunikacyjne – na dobre rozgościła w naszym sektorze ochrony zdrowia. Eksperci już od dawna wróżyli jej dynamiczny rozwój, a pandemia koronawirusa tylko go przyspieszyła. E-wizyta czy teleporada to świetne rozwiązanie m.in. dla seniorów – muszą oni po prostu nauczyć się korzystania z odpowiednich narzędzi.

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest e-wizyta,
 • czy e-wizyta lekarska dotyczyć może każdego lekarza,
 • dlaczego warto się zdecydować na e-wizytę,
 • jakie e-wizyty w oddziałach enel-med pozostają do dyspozycji seniorów.

Telemedycyna w Polsce w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie się rozwinęła. Bez wątpienia wpłynęła na to pandemia koronawirusa. Oczywiście nie w każdym przypadku telemedycyna zastąpi osobisty kontakt pacjenta z lekarzem, ale istnieje wiele sytuacji, w którym nie jest on niezbędny. I choć w pierwszej chwili korzystanie z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych może wywoływać u seniora lekki stres, to jednak po chwili okazuje się, że… nie taka e-wizyta straszna, jak ją malują!

Co to jest e-wizyta?

E-wizyta to nic innego, jak zdalny kontakt pacjenta z lekarzem, bez konieczności osobistego stawiania się w przychodni czy gabinecie. Może ona przyjąć formę rozmowy telefonicznej – wówczas mamy do czynienia z tzw. teleporadą. Z kolei e-wizyta online to konsultacje za pośrednictwem Internetu. Odbywają się zazwyczaj poprzez dostępne bezpłatnie platformy umożliwiające kontakt on-line lub specjalne dedykowane placówkom medycznym systemy i programy. E-wizyta online może przyjąć formę korespondowania z lekarzem poprzez tzw. chat albo video-rozmowy – jeśli komputer wyposażony jest w słuchawki z mikrofonem oraz kamerkę.

E-wizyta u lekarza – jaką pomoc można uzyskać?

Jak już wspomniano, istnieje wiele przypadków, w których osobisty kontakt pacjenta z lekarzem jest jak najbardziej wskazany i potrzebny. Z drugiej strony, e-wizyta lekarska to idealne narzędzie, by:

 • otrzymać e-receptę na przyjmowane stale leki,
 • otrzymać e-skierowanie na badania czy konsultacje specjalistyczne,
 • omówić z lekarzem wyniki badań,
 • otrzymać zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki,
 • otrzymać e-zwolnienie lekarskie,
 • dokonać kwalifikacji do szczepień,
 • otrzymać poradę medyczną w przypadku powszechnie spotykanych dolegliwości, chorób czy urazów.

Warto pamiętać, że e-wizyty u lekarzy POZ wskazanych przez pacjenta w deklaracji są refundowane przez NFZ.

E-wizyta – dlaczego warto?

E-wizyta lekarska niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Po pierwsze – w dobie pandemii jest to zdecydowanie najbardziej bezpieczna forma konsultacji, redukująca ryzyko zakażenia koronawirusem u pacjenta, lekarza i pozostałego personelu medycznego do zera. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla osób przebywających w kwarantannie lub izolacji.

Po drugie – osobista wizyta w przychodni to dla wielu seniorów poważna operacja logistyczna. Podróż komunikacją miejską, konieczność przemieszczania się, niekiedy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – dla osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych może to być duży problem. E-wizyta w pełni go rozwiązuje.

Po trzecie – e-wizyta u lekarza eliminuje nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej występujące w różnych regionach kraju. Nie ma najmniejszego problemu, by otrzymać teleporadę od specjalisty, którego nie ma w żadnej przychodni w okolicy.

E-wizyta w enel-med

E-wizyty u lekarzy różnych specjalności – m.in. internistów, kardiologów, ortopedów, diabetologów, endokrynologów, reumatologów czy urologów – oferuje sieć oddziałów enel-med. Specjaliści dostępni są dla pacjentów bez konieczności wychodzenia z domu – teleporada odbywa się ustalonego wcześniej dnia, o konkretnej godzinie. Dla seniorów to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność czasu.