Z tekstu dowiesz się:
Niedożywienie organizmu to stan, w którym nie otrzymuje on odpowiedniej ilości energii (kalorii) i składników pokarmowych (witamin, białka, tłuszczu, węglowodanów, składników mineralnych), co prowadzi do zmian metabolicznych oraz zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Jedną z najbardziej narażonych na niedożywienie grup społecznych są osoby starsze. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo złożone. Z jednej strony w okresie starzenia w naturalny sposób dochodzi do różnego rodzaju zmian patofizjologicznych, które mogą powodować brak apetytu czy utratę smaku. Wielu seniorów z wiekiem traci uzębienie, następuje też spadek produkcji śliny, co utrudnia normalne odgryzanie i przeżuwanie pokarmów. Dochodzi też do postępującej niesprawności, która czasem uniemożliwia swobodne przygotowywanie posiłków, a nawet samodzielne jedzenie.
U seniorów często mamy do czynienia z niedożywieniem związanym z chorobą. Borykają się z nim osoby cierpiące m.in. na cukrzycę, nowotwory czy choroby układu pokarmowego. Brak apetytu może być też skutkiem ubocznym przyjmowanych przewlekle leków. Niedożywienie często występuje u seniorów z chorobami neurodegeneracyjnymi, np. demencją czy chorobą Alzheimera.
Objawy niedożywienia u seniorów, które powinny wzbudzić czujność, to między innymi:
Niestety, te objawy często się bagatelizuje, co sprawia, że niedożywienie u osób starszych wciąż bywa niezauważane.
Skutki niedożywienia organizmu u seniorów mogą być naprawdę bardzo poważne. W jego następstwie dochodzi do niekorzystnych zmian we wszystkich układach organizmu: następują spadek siły i obniżenie się sprawności ruchowej. Mogą się także pojawić zaburzenia równowagi. Konsekwencjami niedożywienia wśród osób starszych są m.in. osłabienie perystaltyki jelit, zmniejszenie odporności organizmu, częste infekcje wirusowe i bakteryjne, zaburzenia pracy trzustki, zanik mięśni oddechowych i zwiększenie ryzyka osteoporozy. Często dochodzi również do zaostrzenia chorób przewlekłych, mogą się pojawić anemia i trudności z gojeniem się ran.
W leczeniu niedożywienia bardzo ważna jest odpowiednia dieta dla seniora. Należy pamiętać, by codzienne posiłki były kolorowe, apetyczne i smaczne, tak aby senior miał ochotę je jeść. Zamiast 3 lub 4 dużych posiłków, lepiej podać mu 5 albo 6 mniejszych objętościowo. Oczywiście trzeba uwzględniać także indywidualne preferencje kulinarne osoby starszej, unikać dań tłustych, ciężkostrawnych oraz bardzo pikantnych. Warto również zadbać o to, by senior nie jadł sam, ale w miłym towarzystwie.
W wielu przypadkach niedożywienie u osób starszych wymaga pomocy lekarskiej. Na początek należy ustalić przyczyny problemu. Konieczna może być modyfikacja stosowanej przewlekle farmakoterapii i zmiana leków na takie, które nie wywołują efektów ubocznych w postaci utraty apetytu. U osób z ciężkimi chorobami przewlekłymi (np. nowotworami) może się sprawdzić tzw. żywność medyczna, czyli niewielkie objętościowo posiłki w postaci płynów czy musów, które zawierają odpowiednią ilość kalorii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W skrajnych przypadkach konieczne może być też żywienie dojelitowe lub pozajelitowe.
Sprostanie wymaganiom żywieniowym osób w podeszłym wieku nie zawsze jest łatwe, ale warto zawalczyć o uśmiech i zdrowie seniora.