Z tekstu dowiesz się:
Starzenie się podnosi ryzyko rozwoju wielu chorób typowych dla wieku podeszłego. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaćma, osteoporoza – to tylko kilka przykładów schorzeń, z którymi borykają się seniorzy w naszym kraju. Jak pokazują statystyki, dużym problemem wśród osób starszych jest również niedosłuch – szacuje się, że pogorszenie słuchu może dotyczyć nawet 50% osób powyżej 65. roku życia, częściej mężczyzn niż kobiet.
W praktyce lekarskiej wyróżnia się trzy rodzaje niedosłuchu: odbiorczy, przewodzeniowy oraz mieszany.
Pierwsze objawy niedosłuchu mogą się pojawić już u osób 40-letnich, przy czym nie od razu muszą budzić niepokój. Rzadko kiedy występuje bowiem nagłe pogorszenie słuchu – są to zmiany stopniowe, powolne, postępujące wraz z wiekiem. Na początku pacjent ma problemy ze słuchaniem radia lub telewizji na takim poziomie głośności, jak wcześniej. Pojawiają się także kłopoty ze słyszeniem i rozumieniem mowy, początkowo w hałasie, później również w neutralnych warunkach. Z biegiem czasu problemy się pogłębiają, a senior może zupełnie zrezygnować z oglądania telewizji i słuchania radia czy mieć kłopot z załatwieniem podstawowych spraw (zakupy, wizyta na poczcie czy w urzędzie).
Pogorszenie słuchu zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza – przeprowadzone badania oraz szybka diagnoza pozwalają wprowadzić odpowiednie metody leczenia słuchu. Dzięki temu senior może wciąż samodzielnie i sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. W zależności od indywidualnych wskazań mogą zostać wykonane podstawowe badania w postaci próby stroikowej, audiometrii totalnej czy audiometrii mowy, a także badania specjalistyczne, np. tympanometria czy otoemisja akustyczna.
Zdiagnozowany niedosłuch nie oznacza, że senior musi się pogodzić ze stopniowym pogarszaniem słuchu. Nowoczesną i skuteczną metodą leczenia są aparaty słuchowe – niewielkie, dyskretne urządzenia, które potrafią wyodrębnić z odbieranych dźwięków mowę ludzką i ją wzmocnić, a także redukować hałasy, poprawiając codzienne funkcjonowanie seniora.
Aparat słuchowy musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje wiele rodzajów tego typu urządzeń: zauszne i douszne, analogowe i cyfrowe. Te podstawowe modele są refundowane przez NFZ, więc pozostają w zasięgu każdego seniora.