Niedosłuch – czy senior musi się z nim pogodzić?

Niedosłuch związany z naturalnymi procesami starzenia organizmu to dość częsta przypadłość wśród seniorów. Pogorszenie się słuchu może mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale da się z nim walczyć – nowoczesne aparaty słuchowe są dyskretnym i skutecznym sposobem na to, by mimo upływu lat cieszyć się doskonałą jakością słyszenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje niedosłuchu,
  • jak się przejawia pogorszenie słuchu,
  • jak rozpoznać niedosłuch u seniora,
  • jak przebiega leczenie słuchu u osób starszych.

Starzenie się podnosi ryzyko rozwoju wielu chorób typowych dla wieku podeszłego. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaćma, osteoporoza – to tylko kilka przykładów schorzeń, z którymi borykają się seniorzy w naszym kraju. Jak pokazują statystyki, dużym problemem wśród osób starszych jest również niedosłuch – szacuje się, że pogorszenie słuchu może dotyczyć nawet 50% osób powyżej 65. roku życia, częściej mężczyzn niż kobiet.

Rodzaje niedosłuchu

W praktyce lekarskiej wyróżnia się trzy rodzaje niedosłuchu: odbiorczy, przewodzeniowy oraz mieszany.

  • Niedosłuch odbiorczy – jest zazwyczaj efektem naturalnych procesów starzenia się organizmu, w wyniku których w uszach zanikają komórki słuchowe. Oprócz procesów starzenia niedosłuch odbiorczy może być spowodowany np. przez urazy mechaniczne głowy, długotrwałą ekspozycję na hałas, przebyte wcześniej infekcje wirusowe (np. świnka, grypa), a także przyjmowanie leków o działaniu ototoksycznym.
  • Niedosłuch przewodzeniowy – jest wywoływany przez zmiany w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego (ucha środkowego lub błony bębenkowej). Zmiany te z kolei mogą być efektem zatkania przewodu słuchowego woskowiną lub ciałem obcym, obecności guzów kanału słuchowego, zapaleń ucha czy urazów mechanicznych błony bębenkowej.
  • Niedosłuch mieszany – cechuje się zarówno obecnością zmian w zewnętrznym przewodzie słuchowym, jak i zanikiem komórek słuchowych.

Niedosłuch – objawy

Pierwsze objawy niedosłuchu mogą się pojawić już u osób 40-letnich, przy czym nie od razu muszą budzić niepokój. Rzadko kiedy występuje bowiem nagłe pogorszenie słuchu – są to zmiany stopniowe, powolne, postępujące wraz z wiekiem. Na początku pacjent ma problemy ze słuchaniem radia lub telewizji na takim poziomie głośności, jak wcześniej. Pojawiają się także kłopoty ze słyszeniem i rozumieniem mowy, początkowo w hałasie, później również w neutralnych warunkach. Z biegiem czasu problemy się pogłębiają, a senior może zupełnie zrezygnować z oglądania telewizji i słuchania radia czy mieć kłopot z załatwieniem podstawowych spraw (zakupy, wizyta na poczcie czy w urzędzie).

Niedosłuch – jakie badania?

Pogorszenie słuchu zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza – przeprowadzone badania oraz szybka diagnoza pozwalają wprowadzić odpowiednie metody leczenia słuchu. Dzięki temu senior może wciąż samodzielnie i sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. W zależności od indywidualnych wskazań mogą zostać wykonane podstawowe badania w postaci próby stroikowej, audiometrii totalnej czy audiometrii mowy, a także badania specjalistyczne, np. tympanometria czy otoemisja akustyczna.

Aparaty słuchowe – metoda leczenia niedosłuchu

Zdiagnozowany niedosłuch nie oznacza, że senior musi się pogodzić ze stopniowym pogarszaniem słuchu. Nowoczesną i skuteczną metodą leczenia są aparaty słuchowe – niewielkie, dyskretne urządzenia, które potrafią wyodrębnić z odbieranych dźwięków mowę ludzką i ją wzmocnić, a także redukować hałasy, poprawiając codzienne funkcjonowanie seniora.

Aparat słuchowy musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje wiele rodzajów tego typu urządzeń: zauszne i douszne, analogowe i cyfrowe. Te podstawowe modele są refundowane przez NFZ, więc pozostają w zasięgu każdego seniora.