Jak postępować z osobami chorymi przewlekle?

Lista chorób przewlekłych, z którymi borykają się seniorzy, jest naprawdę długa. Nadciśnienie tętnicze, astma, cukrzyca, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów – to tylko kilka przykładów schorzeń typowych dla wieku podeszłego. Opieka nad osobami przewlekle chorymi nie należy do prostych – jest wiele kwestii, o których należy pamiętać, by dbać o zdrowie i dobre samopoczucie seniora.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest choroba przewlekła i jakie może wywoływać skutki,
  • o czym należy pamiętać przy opiece nad osobami przewlekle chorymi,
  • kiedy należy rozważyć skorzystanie ze specjalistycznych ośrodków opieki.

Zgodnie z definicją amerykańskiej Commission of Chronic Illness choroba przewlekła to schorzenie spowodowane przez nieodwracalne zmiany patologiczne, które jest trwałe i pozostawia po sobie inwalidztwo, wymaga specjalistycznej rehabilitacji, długotrwałego nadzoru, obserwacji i opieki. Choroby przewlekłe niosą za sobą wiele niedogodności dla pacjenta: wymuszają długotrwałe przyjmowanie leków, częste kontakty z lekarzami, pobyty w szpitalu czy prowadzenie ściśle określonego stylu życia. Przewlekła choroba może się w negatywny sposób odbić również na kondycji psychicznej seniora, zwłaszcza gdy rokowania są bardzo złe, a możliwości terapeutyczne – ograniczone.

Choć nie istnieje żaden oficjalny wykaz chorób przewlekłych, to tak naprawdę zaliczają się do nich przeróżne choroby osób starszych, zarówno takie, które można kontrolować i mimo różnych niedogodności żyć z nimi długie lata (nadciśnienie, cukrzyca, astma), jak i takie, które w wielu przypadkach kończą się śmiercią (choroba wieńcowa, nowotwory).

Choroby przewlekłe – o czym trzeba pamiętać przy opiece nad seniorem?

Przewlekłe choroby – zwłaszcza te najpoważniejsze i w bardzo zaawansowanych stadiach – są wielokrotnie olbrzymim wyzwaniem także dla rodziny chorego seniora. Bardzo często to właśnie na najbliższych spoczywa obowiązek opieki nad schorowanym rodzicem lub dziadkiem. Na pewno nie jest to prosta sprawa – każda choroba przewlekła ma swoją specyfikę i wymaga ściśle określonego postępowania.

Istnieją jednak pewne ogólne zasady postępowania przy opiece nad przewlekle chorymi seniorami. Zalicza się do nich:

  • regularne wizyty u lekarzy – zarówno POZ, internistów, jak i konkretnych specjalistów, w zależności od choroby,
  • wykonywanie wszystkich zaleconych przez lekarzy badań kontrolnych, obrazowych czy laboratoryjnych,
  • kontrolowanie, czy senior przyjmuje w odpowiednich porach i dawkach wszystkie przepisane leki,
  • stosowanie zasad profilaktyki przeciwodleżynowej u osób obłożnie chorych,
  • przestrzeganie zasad żywieniowych dopasowanych do specyfiki danego schorzenia (np. cukrzycy, miażdżycy, osteoporozy),
  • próby wspierania psychicznego chorego przewlekle seniora oraz maksymalna poprawa jakości jego życia.

Kiedy potrzebna jest specjalistyczna pomoc?

Zdarza się, że mimo najszczerszych chęci oraz największych starań rodzina nie jest w stanie zapewnić osobie borykającej się z chorobą przewlekłą odpowiedniej opieki. Nie ma się co łudzić – wymaga to mnóstwa czasu, specjalistycznej wiedzy, czasami dużej siły fizycznej i odporności psychicznej. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą profesjonalne ośrodki opieki, takie jak Willa Łucja, które mogą zaoferować przewlekle chorym seniorom turnus rehabilitacyjny, pobyt dzienny czy pobyt stały. Dzięki temu osoba chora zyskuje specjalistyczną pomoc, a jej rodzina pewność, że zapewniła bliskiej osobie doskonałą opiekę profesjonalistów.