Jak dbać o zdrowie psychiczne seniora?

Na ogólne zdrowie człowieka składa się zarówno dobre samopoczucie fizyczne, jak i kondycja psychiczna. Problemy ze zdrowiem psychicznym miewają osoby w każdym wieku, jednak mogą one nasilać się w jesieni życia. Dlatego tak istotne jest dbanie o zdrowie psychiczne w podeszłym wieku – są na to proste i skuteczne sposoby!

 Z tekstu dowiesz się:

  • jakie problemy psychiczne miewają seniorzy i czym mogą być one spowodowane,
  • jak zadbać o zdrowie psychiczne dzięki aktywności fizycznej,
  • jak dbać o psychikę poprzez codzienną dietę.

Zaburzenia i choroby psychiczne w podeszłym wieku mogą mieć różne przyczyny. Stres związany z przejściem na emeryturę, ograniczenie kontaktów społecznych, postępująca niesprawność czy śmierć bliskiej osoby mogą leżeć u podłoża jednego z najczęstszych zaburzeń psychicznych u osób starszych, jakim jest depresja. Mniejsza odporność na stres i niższe niż u młodych ludzi zdolności adaptacyjne mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych czy zaburzeń snu. Naturalne procesy starzenia oraz postępująca degeneracja komórek mózgowych powiązane są z występowaniem takich chorób, jak otępienie starcze czy choroba Alzheimera.

Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku schorzeń typowo fizycznych, również zaburzeniom psychicznym można w pewnym stopniu zapobiegać. Co ważne, dbanie o zdrowie psychiczne seniorów wcale nie jest trudne ani czasochłonne – w dużej mierze opiera się bowiem na modyfikacji stylu życia.

Jak dbać o zdrowie psychiczne? Jak najwięcej się ruszać!

Jeśli ktoś zastanawia się, jak być zdrowym psychicznie, konieczne musi dowiedzieć się o wszystkich dobrodziejstwach, jakie niesie ze sobą systematyczny ruch. Forma jest dowolna: mogą to być regularne spacery, nordic walking, jazda na rowerze, gimnastyka, taniec towarzyski czy turystyka. Badania naukowe dowiodły, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę mózgu, spowalnia starzenie komórek nerwowych, redukuje stres, pozwala pozbyć się negatywnych emocji. To wszystko bez wątpienia ma z kolei wpływ na poziom zdrowia psychicznego.

Nie można oczywiście zapomnieć o innych korzyściach, jakie niesie ze sobą aktywność fizyczna seniorów. Dla wielu osób jest to forma realizowania swoich zainteresowań i pasji, podtrzymuje uczestnictwo seniora w życiu społecznym, pozwala przełamywać odosobnienie, bywa sposobem na zawierania nowych znajomości. Wszystko to ma wpływ na samopoczucie psychiczne osoby starszej i z pewnością jest metodą profilaktyki różnego rodzaju zaburzeń i chorób.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Pomoże dieta!

Dbanie o zdrowie psychiczne seniorów obejmuje również odpowiednie żywienie. Wraz z pokarmem możemy bowiem dostarczać sobie składników, które pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne. Zalicza się do nich:

  • tryptofan – aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, jego źródłem są przede wszystkim produkty bogate w białko: mięso, sery dojrzewające, ryby, jaja, pestki i orzechy,
  • węglowodany złożone – są trawione przez dłuższy czas, przez co stopniowo uwalniają energię, znaleźć je można w produktach pełnoziarnistych, kaszach, otrębach i warzywach strączkowych,
  • kwasy omega-3 – ich niski poziom w organizmie może prowadzić do stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych, ich źródłem są przede wszystkim ryby, siemię lniane oraz orzechy włoskie,
  • witaminy z grupy B – odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz sprawność umysłową, znaleźć je można w produktach zbożowych, orzechach, roślinach strączkowych i zielonych warzywach,
  • witamina D – coraz więcej badań łączy jej niski poziom w organizmie z ryzykiem depresji, źródłami pokarmowymi witaminy D są głównie ryby i owoce morza, ale człowiek dostarcza jej sobie przede wszystkim przez syntezę skórną,
  • przeciwutleniacze – takie jak beta-karoten, witamina E oraz C, które również wpływają na sprawność umysłową, beta-karoten znaleźć można w marchewce i papryce, witaminę E – w olejach roślinnych i orzechach, a witaminę C – w porzeczkach i cytrusach.

Ruch, dieta i zajęcia, które zajmą myśli – tak wygląda sekret zdrowia psychicznego każdego z nas. Ale dla seniorów ma to kluczowe znaczenie.