Higiena osób starszych – jak o nią dbać?

Utrzymywanie higieny osobistej przez osoby starsze bywa problematyczne. Nie pomagają w tym ani częste choroby przewlekłe, z którymi borykają się seniorzy, ani postępująca niesprawność. W wielu przypadkach w utrzymaniu higieny osób starszych pomóc muszą bliscy lub profesjonalnie opiekunowie. O czym trzeba w takich sytuacjach pamiętać?

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega pielęgnacja osoby leżącej,
  • jak wpływ ma higiena osobista na zdrowie seniora.

Pielęgnacja osób starszych sprawnych – tzn. będących w stanie samodzielnie ubrać się czy umyć – nie jest kłopotliwa. O ile pozwala na to stan zdrowia seniora, należy jak najdłużej pozwolić mu na samodzielność. Pomoc w codziennej toalecie czy myciu się może być dla osoby starszej wstydliwa i krępująca.

Oczywiście bliscy mogą w dyskretny sposób wspierać rodzica czy dziadka w codziennym funkcjonowaniu. Zamiast wanny w domu pojawić się może wygodniejszy prysznic, spod którego senior wyjdzie bez kłopotu. Obok toalety można zamocować solidną poręcz, dzięki której osoba starsza łatwiej wstanie z sedesu. Jeśli pojawiają się typowe problemy higieniczne osób starszych, jak np. nietrzymanie moczu, w sklepach można bez problemu kupić wygodną, ale i elegancką bieliznę chłonną, dzięki której senior poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Z pewnością nie zaszkodzi też zakup kosmetyków odpowiednich do pielęgnacji skóry u osób starszych (np. nawilżających balsamów czy natłuszczających kremów do ciała), szamponów wzmacniających włosy i chroniących je przed wypadaniem, a także produktów do higieny jamy ustnej dla seniorów, np. pasty do czyszczenia protezy zębowej. Możliwość samodzielnego dbania o higienę to pewnego rodzaju aktywizacja osób starszych, mająca wpływ nie tylko na ich samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne.

Higiena osób starszych leżących – co trzeba wiedzieć?

Większym wyzwaniem dla bliskich staje się higiena osobista seniorów leżących – zwłaszcza obłożnie chorych, którzy w żaden w sposób nie są w stanie współpracować przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych. O czym trzeba wiedzieć w takich sytuacjach?

  • U obłożnie chorych, nawet tych nie będących w stanie myć się pod natryskiem, konieczne jest regularne mycie ciała w łóżku. Ma to na celu wyeliminowanie przykrego zapachu, ochronę przed infekcjami, zapewnienie dobrego samopoczucia oraz zdrowia.
  • Higiena osób starszych leżących to nie tylko mycie twarzy, rąk czy nóg. Nie można zapominać o nieco trudniejszych w pielęgnacji obszarach, takich jak pośladki czy krocze. Higiena intymna seniorów jest jednak konieczna dla zachowania ich zdrowia. Oczywiście należy w tym czasie zapewnić osobie starszej maksimum dyskrecji oraz intymności.
  • Higiena jamy ustnej u osób starszych leżących – w zależności od stanu uzębienia seniora – może obejmować delikatne szczotkowanie zębów, higienę protezy zębowej lub czyszczenie bezzębnych wałów dziąsłowych.
  • Po umyciu i osuszeniu skórę należy nawilżyć odpowiednimi kosmetykami, które przywrócą równowagę hydrolipidową naskórka. Należy również pamiętać o regularnym myciu głowy seniora.

Higiena osobista seniorów – dlaczego jest ważna?

Warto pamiętać, że higiena osób starszych konieczna jest do zachowania nie tylko ich dobrego samopoczucia psychicznego, ale i zdrowia. Zaniedbywanie tych kwestii może skutkować podrażnieniami skóry, nadkażeniami bakteryjnymi, infekcjami grzybiczymi, a w przypadku osób leżących – odparzeniami i odleżynami.

Oczywiście w przypadku osób bardzo chorych rodzina może nie podołać tak ciężkiej i wymagającej pracy, jaką jest codzienna pielęgnacja. Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się pobyt stały w profesjonalnym domu opieki, gdzie senior 24 godziny na dobę będzie korzystać z pomocy specjalistów.