Hemoroidy – bolesna przypadłość po latach pracy siedzącej

 

Hemoroidy to dość często spotykana dolegliwość – również wśród osób starszych. Ryzyko ich rozwoju rośnie wraz z wiekiem, jednak na szczęście możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie hemoroidów.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny hemoroidów i co to są hemoroidy,
  • jakie są objawy hemoroidów,
  • co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły,
  • jak pozbyć się hemoroidów,
  • jak powinna wyglądać profilaktyka.

Na początek warto sobie uświadomić, że hemoroidy (guzki krwawnicze) to zupełnie naturalne sploty naczyń krwionośnych w okolicach mięśni zwieraczy odbytu. W prawidłowych warunkach hemoroidy są napęczniałe, co pozwala im utrzymywać szczelność odbytu. Czasami jednak, na skutek różnych czynników, prawidłowe hemoroidy ulegają powiększeniu i stają się bolesne – wówczas mamy do czynienia z hemoroidami patologicznymi, znanymi również jako żylaki odbytu.

Hemoroidy – jak wyglądają i jakie są ich przyczyny?

Żylaki odbytu – w zależności od stopnia zaawansowania – mogą nie być widoczne ani wyczuwalne (wówczas do ich diagnozy konieczne są specjalistyczne badania, takie jak anoskopia, czyli wziernikowanie odbytu), ale w IV, najwyższym stopniu zaawansowania pojawiają się już hemoroidy krwawiące, które mogą wypadać poza odbyt.

Przypuszcza się, że za rozwój żylaków odbytu odpowiada zwiększone napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu oraz postępujące z wiekiem pogorszenie jakości tkanki łącznej, która utrzymuje hemoroidy na miejscu. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju żylaków odbytu zalicza się również siedzący tryb życia, nadmierny wysiłek fizyczny, ciążę, niedobór aktywności fizycznej, częste zaparcia oraz nieprawidłową, ubogą w błonnik dietę.

Hemoroidy – objawy

Patologiczne hemoroidy odbytu objawiają się:

  • bólem okolic odbytu,
  • swędzeniem i pieczeniem okolic odbytu,
  • dyskomfortem podczas wypróżniania,
  • uczuciem niepełnego wypróżnienia,
  • obecnością niewielkiej ilości świeżej krwi w stolcu.

Hemoroidy – leczenie farmakologiczne

Jak leczyć hemoroidy? Metody terapii są zależne od stopnia zaawansowania problemu. W pierwszych stadiach choroby zastosowanie znajdują przede wszystkim środki farmakologiczne w postaci czopków, żeli, maści czy kremów na hemoroidy. Mają one właściwości przeciwbólowe, ściągające, znieczulające, odkażające oraz przeciwzapalne. Co na hemoroidy może więc przepisać lekarz? Środki zawierające m.in. lidokainę, tetrakainę, cynchokainę, tribenozyd, hydrokortyzon, a także wyciągi roślinne – z kory dębu, z kory kasztanowca czy rumianku. Jeszcze raz warto jednak podkreślić, że farmakologiczne sposoby na hemoroidy są skuteczne wyłącznie w przypadku wczesnych zmian.

Hemoroidy – jak leczyć mocno zaawansowane żylaki odbytu?

Wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć hemoroidy w ostatnich, najbardziej zaawansowanych stadiach. W grę wchodzi wówczas zabiegowe usuwanie hemoroidów. Lekarz może zaproponować np. wymrażanie żylaków odbytu (krioterapię), skleroterapię (wstrzyknięcie leku, który zasklepia guzka i powoduje jego odpadnięcie) lub tzw. gumkowanie (metodę Barrona). Bardzo nowoczesnym zabiegiem jest laserowe usuwanie hemoroidów, w skrajnych przypadkach może też zostać wykonana tradycyjna chirurgiczna operacja hemoroidów.

Żylaki odbytu – profilaktyka

Dla seniorów ważne jest nie tylko to, jak się pozbyć hemoroidów, ale przede wszystkim to, jak im zapobiegać. W ramach profilaktyki należy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w błonnik pokarmowy – pozwala on regulować rytm wypróżnień i zapobiegać zaparciom. Istotna jest także regularna, dopasowana do indywidualnych potrzeb aktywność fizyczna oraz noszenie wygodnej, nieuciskającej bielizny. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów warto od razu konsultować się z lekarzem.

Hemoroidy, podobnie jak np. nietrzymanie moczu, są co prawda wstydliwym problemem, ale medycyna zna skuteczne metody ich leczenia. Im szybciej zostają wykryte, tym terapia będzie mniej inwazyjna.