Endoproteza stawu biodrowego – wskazania i powrót do sprawności po zabiegu

h2stawu biodrowego to nic innego jak sztuczny staw biodrowy, który wszczepia się osobom z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, u których dolegliwości nie da się już leczyć farmakologicznie czy przez fizjoterapię. Operacja biodra może być wykonywana różnymi metodami – za każdym razem wymaga jednak odpowiedniej h2 Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są wskazania do wymiany stawu biodrowego,
 • czym cechują się najnowsze endoprotezy stawu biodrowego,
 • jak przebiega rehabilitacja po operacji biodra.

Zwyrodnienie stawów biodrowych to choroba dość mocno rozpowszechniona wśród osób starszych. We wczesnych fazach można próbować je leczyć zachowawczo, np. poprzez stosowanie odpowiednich leków czy dopasowaną do potrzeb pacjenta rehabilitację. W zaawansowanych stadiach schorzenia potrzebna jest już jednak wymiana stawu biodrowego – a konkretniej jego zużytych elementów – na sztuczną protezę. Zabieg ten określa się mianem endoprotezoplastyki stawu biodrowego.

Endoproteza biodra – wskazania

Operacja stawu biodrowego polegająca na wszczepieniu endoprotezy jest zalecana pacjentom z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi biodra, u których ból nie ustępuje mimo stosowanych leków, a rehabilitacja nie przynosi poprawy w zakresie utrzymywania sprawności i mobilności. Oprócz tego operacja biodra z zastosowaniem endoprotezy może być wykonywana u osób:

 • ze zniekształceniami stawu biodrowego będącymi efektem reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów,
 • z pourazowymi zmianami stawowymi (złamanie szyjki kości udowej, złamania głowy kości udowej, zwichnięcia stawu biodrowego) na skutek wypadków komunikacyjnych czy urazów sportowych,
 • z dysplazją stawu biodrowego skutkującą zaburzeniami w rozwoju kości oraz martwicą chrząstki,
 • ze zniekształceniami wtórnymi stawu biodrowego na skutek jałowej martwicy głowy kości udowej.

Endoproteza stawu biodrowego – rodzaje

Najnowsze endoprotezy stawu biodrowego są stworzone z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów i technologii, dzięki czemu przez długie lata w doskonały sposób zastępują naturalny staw, choć oczywiście trzeba mieć świadomość, że po pewnym czasie również one się zużywają i wymagają wymiany. Endoprotezy biodra dzieli się m.in ze względu na:

 • materiał, z którego są wykonane (polietylen, metal, ceramika),
 • rodzaj połączenia z kością (cementowe, bezcementowe, hybrydowe),
 • liczbę zastosowanych komponentów (połowiczne, całkowite, bipolarne),
 • rodzaj implantu (trzpieniowe, beztrzpieniowe),
 • kształt komponentu panewkowego (sferyczne, stożkowe).

Konkretna endoproteza stawu biodrowego jest oczywiście dobierana pod kątem indywidualnego stanu zdrowia oraz potrzeb pacjenta.

Endoproteza biodra – rehabilitacja po operacji

Operacja biodra z wykorzystaniem endoprotezy może być wykonywana tradycyjną metodą otwartą lub mniej inwazyjnymi metodami artroskopowymi. Za każdym razem jednak odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa do 3 godzin. W zasadzie już następnego dnia u pacjenta wdraża się odpowiednią rehabilitację, która przyspiesza procesy gojenia oraz powrót do pełnej sprawności.

Bezpośrednio po zabiegu fizjoterapeuta rozpoczyna z pacjentem zajęcia kinezyterapii – ćwiczenia oddechowe mają za zadanie niedopuszczenie do powikłań ze strony układu krążenia i układu oddechowego, natomiast proste ćwiczenia izometryczne i czynne – ułatwienie gojenia rany pooperacyjnej. Wprowadzania się także ćwiczenia przeciwzakrzepowe.

Kolejne etapy rehabilitacji obejmują próby poruszania się przy pomocy kul albo balkonika, wzmacnianie wszystkich mięśni kończyny oraz stopniowe usprawnianie chodu. Zastosowanie znajdują tu także liczne zabiegi fizjoterapeutyczne, np. ciepłolecznictwo, krioterapia, biostymulacja laserowa, jonoforeza czy magnetoterapia. Fizjoterapeuta może wykonywać różnego rodzaju masaże, wykorzystywać kinesiotaping czy terapię punktów spustowych. Ma to na celu przyspieszenie powrotu pacjenta do pełni sprawności.

Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawach biodrowych nie muszą oznaczać ograniczeń i wykluczenia. Dzięki endoprotezo plastyce i dobrej rehabilitacji pacjent może powrócić do pełnej sprawności.