Z tekstu dowiesz się:
Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, który pełni wiele rozmaitych funkcji. Kieruje gospodarką węglowodanową oraz tłuszczową organizmu, wytwarza 85% białek znajdujących się w osoczu, neutralizuje toksyny, a także wytwarza żółć i jest ważnym elementem układu immunologicznego.
Wątrobie szkodzą nie tylko picie alkoholu i długotrwałe stosowanie leków, ale także niezdrowa dieta. Choć ten organ ma wyjątkowe właściwości samoregeneracji, to jednak z upływem lat ulega uszkodzeniu. Znamienne jest to, że wątroba nie boli, nawet gdy jest chora – jej schorzenia objawiają się np. zmianą koloru moczu, problemami skórnymi, utratą apetytu, przewlekłymi biegunkami, obrzękami czy utratą masy ciała.
W przebiegu większości chorób wątroby dochodzi do zaburzeń metabolizmu składników pokarmowych, stąd częste objawy ze strony układu trawiennego – wzdęcia, nudności, uczucie pełności, brak apetytu. Dlatego kluczowa w leczeniu schorzeń tego narządu jest dieta wątrobowa – powinna to być dieta lekkostrawna, nieobciążająca dla układu trawiennego, a jednocześnie uwzględniająca aktualną fazę choroby, ogólny stan zdrowia pacjenta i jego indywidualne preferencje kulinarne.
Do ogólnych zaleceń dietetycznych przy chorobach wątroby powinni się stosować wszyscy pacjenci borykający się ze schorzeniami tego typu:
Dieta wątrobowa to konkretna lista produktów, które pacjent może jeść bez obaw. Należą do nich m.in. jasne pieczywo, płatki owsiane, biały ryż i cienki makaron. Dozwolone są chude mleko, jogurty, kefir i odtłuszczone sery twarogowe. Można także jeść mięso z kurczaka i indyka, a także wędliny drobiowe oraz chude i tłuste ryby. Dopuszczalne tłuszcze to olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy i oliwa z oliwek. Bez obaw można sięgać po marchew, kalafior, buraki, młody zielony groszek, jabłka pieczone lub gotowane, morele, brzoskwinie, maliny i porzeczki. W ramach deseru warto jeść musy owocowe, galaretki i budynie na chudym mleku. Do picia najlepsze są woda mineralna niegazowana i słaba herbata.
A co z produktami zakazanymi? Zalicza się do nich m.in. pieczywo razowe, grube kasze, tłuste sery i mleko, tłuste mięso wołowe i wieprzowe, smalec, słoninę, boczek, warzywa kapustne, cebulę, szczypior, paprykę, ogórki, gruszki, śliwki, czereśnie, kremy, lody, pączki, kawę, mocną herbatę i napoje gazowane.
Dieta wątrobowa – jadłospis na cały dzień
W opracowaniu jadłospisu na dłuższy czas pomoże lekarz lub dietetyk.
Źródła:
http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmin/user_upload/Dieta%20wątrobowa%20I-wszy%20okres.pdf