Z tekstu dowiesz się:
Cholesterol to związek zaliczany do steroli, który pełni w ciele wiele ważnych funkcji. Jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu: buduje błony lipidowe komórek, uczestniczy w przekazywaniu sygnałów przez komórki nerwowe i trawieniu tłuszczu, bierze także udział w syntezie witaminy D3 oraz niektórych hormonów.
Cholesterol dzieli się na endogenny i egzogenny. Ten pierwszy jest wytwarzany w organizmie człowieka, głównie w wątrobie i jelitach. Drugiego dostarczamy wraz z pożywieniem. Cholesterol przenoszą we krwi cząsteczki zwane lipoproteinami. Lipoproteiny LDL, czyli tzw. złego cholesterolu, transportują go z wątroby do komórek. Jego nadmiar w organizmie jest szkodliwy – wywołuje miażdżycę i zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, takich jak rak jelita grubego czy przewlekła choroba nerek. Z kolei lipoproteiny HDL transportują cholesterol z komórek do wątroby, gdzie jest metabolizowany.
Poziom cholesterolu pozwalają określić proste profilaktyczne badania krwi, które można wykonać w każdej przychodni. Na jego poziom mają wpływ różne czynniki – zarówno niemodyfikowalne, takie jak predyspozycje genetyczne czy podeszły wiek, jak i czynniki związane z szeroko rozumianym stylem życia. Szczególne znaczenie dla poziomu cholesterolu we krwi ma dieta.
Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów powinna uwzględniać wiele produktów zawierających substancje i związki zwiększające stężenie dobrego cholesterolu HDL, a zmniejszające poziom złego cholesterolu LDL. Zaliczają się do nich:
Do codziennego menu można włączyć także tzw. żywność funkcjonalną. Są to głównie margaryny oraz jogurty naturalne wzbogacone o sterole roślinne, wykazujące wysoką skuteczność w redukowaniu stężenia cholesterolu LDL we krwi. Tradycyjny nabiał jest dozwolony, ale mleko, kefiry, maślanki i jogurty powinny być chude. Podobnie jest z mięsem – dozwolone są drób oraz chuda wołowina i cielęcina. Mięso czerwone można jednak jeść maksymalnie trzy razy w tygodniu.
Dieta na obniżenie cholesterolu to nie tylko lista zalecanych produktów, ale też sposób przygotowywania posiłków. Warzywa najlepiej jeść surowe lub ugotowane na parze – wówczas zachowują najwięcej prozdrowotnych właściwości. Ryby oraz mięso można gotować, piec w folii lub smażyć bez dodatku tłuszczu.
Aby uchronić się przed wysokim cholesterolem, z diety należy wykluczyć (lub mocno ograniczyć) tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – zwłaszcza wieprzowinę: tłuste kiełbasy, wędliny, pasztety, salceson oraz konserwy mięsne. Masło lepiej zastąpić margaryną roślinną, trzeba też unikać tłustego nabiału. Ostrożność należy zachować również w przypadku wszelkiego rodzaju słodkości – zarówno cukierków czy batonów, jak i np. dżemów. Przetwory owocowe mają w sobie zazwyczaj mnóstwo cukru, a słodkie przekąski – także wyjątkowo szkodliwe tłuszcze utwardzone typu trans.
Dieta na zbicie cholesterolu powinna zostać uzupełniona o aktywność fizyczną, podejmowaną 3-4 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć poziom złego cholesterolu, ale także zapobiec wielu chorobom typowym dla wieku podeszłego.
Źródła:
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/375.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/117035,cholesterol
https://www.nhs.uk/translationpolish/documents/cholesterol_polish_final.pdf
http://www.wiml.waw.pl/obrazy/doc/2017/npz-cholesterol.pdf