Dom opieki jak dobrze wybrać

Dom opieki – jak dobrze wybrać?

Czasem zdrowotny kryzys w życiu starszej osoby oznacza koniec jej samodzielnego życia. Całodobowa opieka najbliższych z różnych względów, często medycznych, może okazać się niemożliwa. Znalezienie dla seniora odpowiedniego miejsca, które zapewni mu profesjonalną pomoc 24 godziny na dobę, okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Jak znaleźć dobry dom opieki dla bliskiej osoby i przygotować ją na pobyt w nim? 

Z tekstu dowiesz się:
•    do kogo w szczególności jest skierowana oferta domów opieki, 
•    czym warto się kierować przy wyborze ośrodka i jakie pytania zadawać personelowi.

Całodobowa opieka nad osobami starszymi determinuje życie całej rodziny. Oprócz samej opieki dochodzi jeszcze gotowanie, pomoc w codziennych czynnościach, sprzątanie, często także dojazdy do domu seniora. Konieczność nieustannej gotowości, której nie zawsze możemy sprostać, często doprowadza opiekunów do decyzji o poszukaniu profesjonalnej pomocy. Najlepiej, aby była ona oferowana przez zorganizowany ośrodek, jakim jest dom opieki dla osób starszych. Ponieważ do DPS (Domu Pomocy Społecznej) kolejki są zbyt długie, placówkami pierwszego wyboru stały się prywatne domy spokojnej starości. Sprawdź, jak wybrać ten właściwy. 
 

Dom opieki – kto powinien skorzystać z opieki ośrodka?

Dom opieki (państwowy lub prywatny) oferuje fachowe, 24-godzinne wsparcie, z którego mogą skorzystać osoby wymagające stałej opieki. Ze względu na pełnione funkcje ośrodki te dzielą się na:
•    domy dla osób w podeszłym wieku – zapewniają niezbędną pomoc sprawnym seniorom,
•    domy dla osób przewlekle chorych – z personelem przygotowanym na nasilone zaburzenia zachowania spowodowane np. demencją, tj. agresja czy wędrowanie,
•    domy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. 
Przypadki, w których starsza osoba cierpiąca m.in. na demencję może bezpiecznie przebywać w domu, należą do rzadkości. Z pewnością czuje się ona wówczas bardziej komfortowo, jednak nie możemy sądzić, że jeśli opiekun decyduje się na dom opieki, jest to powodowane jego wygodą czy egoizmem – tłumaczy Piotr Piotrowski, manager warszawskiego Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego Willa Łucja. – Osoba starsza cierpiąca na Alzheimera ma głębokie zaburzenia zachowania, a w ostatniej fazie choroby często jest też unieruchomiona i wymaga stałej opieki. Codzienna pielęgnacja, rehabilitacja, opatrywanie odleżyn czy karmienie sondą wymaga od osób bliskich niemal heroicznego wysiłku. W tej sytuacji warto zwrócić się o fachową pomoc do profesjonalnego ośrodka, którego wiodącą działalnością jest kompleksowa opieka nad osobami starszymi.

Dom opieki – na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzesz dom opieki i zaczniesz ubiegać się o miejsce dla osoby bliskiej, dobrze jest ustalić pewne kryteria i opracować plan. Warto zapoznać się z opiniami na temat ośrodka. Jeśli są przychylne, potwierdź je sam – wybierz się tam na krótką wizytę. 
10 kwestii, które warto wziąć pod uwagę, zanim wybierzesz dom opieki:


1.    Wiarygodność ośrodka – ustal, czy dom opieki ma zezwolenie wojewody na jego prowadzenie.
2.    Opłaty – sprawdź, czy placówka zapewnia dozgonną opiekę nad starszą osobą oraz czy w przypadku pogorszenia stanu jej zdrowia nie zażąda dodatkowych opłat.
3.    Czystość i zapach w pomieszczeniach – to dwie kluczowe sprawy, których nie można zignorować, ponieważ wskazują na ogólny poziom higieny w ośrodku. 
4.    Estetyka i infrastruktura – sprawdź wygląd budynku, kolorystykę, otoczenie ośrodka, np. ogród lub park, które świadczą o standardach opieki oraz sprawiają, że seniorzy czują się tam komfortowo. 
5.    Kwalifikacje personelu – jakie kwalifikacje mają opiekunowie oraz ilu z nich przypada na osobę starszą. Czy przeszli odpowiednie szkolenia pod kątem opieki np. nad chorymi na Alzheimera. 
6.    Wyżywienie – ponieważ niedożywienie jest jednym z podstawowych problemów zdrowotnych seniorów, dowiedz się, jakie kwoty ośrodek przeznacza na wyżywienie, i sprawdź, czy jest możliwość dostosowania posiłków do diety bliskiej Ci osoby. Oceń też jakość posiłków i stan higieny w kuchni.
7.    Prywatne rzeczy – sprawdź, czy podopieczny ma możliwość zabrania ze sobą swoich ulubionych sprzętów – personel powinien być na to otwarty.
8.    Plan dnia – dowiedz się, czy plan dnia jest narzucany wszystkim osobom starszym, czy mają one jednak możliwość spędzania czasu tak, jak chcą. 
9.    Aktywność fizyczna – należy sprawdzić, jak wybrany dom opieki organizuje czas podopiecznym, czy zapewnia odpowiednią aktywność fizyczną w ciągu dnia, takich jak terapia zajęciowa, czy oferuje terapię psychologiczną bądź zajęcia aktywizujące. Im więcej takich inicjatyw w danym domu opieki, tym lepiej. 
10.    Godziny odwiedzin – zapytaj o możliwość odwiedzin i czas ich trwania.
Pytania o dom opieki są niezwykle ważne. Pamiętaj, że im więcej ich zadasz, tym większą wiedzę i pewność uzyskasz co do warunków, w jakich bliska Ci osoba będzie przebywać na co dzień.