DEMENCJA STARCZA

Demencja, czyli otępienie to problem dotykający przede wszystkim osób starszych, który kojarzymy głównie z utratą pamięci. Dowiedz się czym jeszcze charakteryzuje się demencja i czy można zapobiec jej występowaniu.

Czym jest demencja i jakie są jej objawy?

Demencja to wynikające ze zmian powstałych w mózgu zmniejszenie sprawności umysłowej. Utrata komórek nerwowych jest odpowiedzialna za postępujące osłabienie funkcji poznawczych, a więc wszystkich umiejętności naszego mózgu koniecznych nam do rozpoznawania otoczenia, w którym żyjemy i właściwego w nim funkcjonowania. Najbardziej znany objaw demencji to zaniki pamięci. W pierwszym etapie choroby osoba dotknięta demencją miewa niewielkie kłopoty 
z pamięcią, np.: zapomina zapłacić rachunki czy nie pamięta gdzie zostawiła klucze od mieszkania. Sytuacje te zdarzają się każdemu, dlatego początkowo są najczęściej bagatelizowane zarówno przez chorego jak i członków jego rodziny, zrzucane na karb zmęczenia i wieku oraz w żaden sposób nie są łączone z pojawiającymi się pierwszymi oznakami demencji. Niestety, otępienie to coś więcej niż zaniki pamięci. W kolejnym etapie choroby u osoby cierpiącej na demencję zaobserwować możemy szereg innych objawów, takich jak: problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, utratę zdolności uczenia się, brak umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób, właściwej oceny sytuacji i podejmowania decyzji, trudności w mówieniu, problemy z liczeniem a także apatię, wahania nastroju, drażliwość, agresję czy lęk, które stopniowo pojawiają się w życiu chorego i z czasem ulegają nasileniu. Osoba taka ulega wycofaniu z życia zawodowego i społecznego. Objawem demencji są także problemy z odżywianiem i ogólne osłabienie organizmu chorego. W trzecim etapie chory wymaga całodobowej opieki. Nie wykonuje samodzielnie żadnych czynności dnia codziennego ani nie kontaktuje się z otoczeniem. Etap ten kończy się śmiercią chorego.

Przyczyny demencji

Przyczyny otępienia starczego to choroby neurodegeneracyjne, w których przebiegu dochodzi do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Należą do nich choroba Alzheimera, Parkinsona czy Picka (gdy zmiany dotyczą płata czołowo-skroniowego). Demencja może być także wynikiem urazu, infekcji lub guza mózgu, efektem nadużywania alkoholu czy długotrwałego stresu i wystąpić może u ludzi stosunkowo młodych. Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny problemu, co umożliwia włączenie właściwego sposobu leczenia.

Demencja starcza – jak ją leczyć i jak przeciwdziałać?

Otępienia starczego niestety wyleczyć się nie da. Jest ono bowiem wynikiem zmian strukturalnych zachodzących z wiekiem w mózgu, których współczesna medycyna odwrócić jeszcze nie potrafi. Dostępne leczenie polega na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia chorego. W farmakoterapii zastosowanie znajdują leki, których zadaniem jest zwiększenie poziomu acetylocholiny – substancji przekaźnikowej w układzie nerwowym odpowiedzialnej m.in. za procesy pamięciowe i zdolność uczenia się. Drugi element terapii to ćwiczenia dla mózgu, należą do nich: rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i łamigłówek, gra w gry planszowe, szachy, warcaby i karty oraz czytanie książek. Wymienione ćwiczenia to nie tylko element terapii, ale także profilaktyki. Jak najwcześniej powinniśmy wprowadzić w swoje życie również  takie elementy jak: dieta bogata w orzechy i ryby, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu, które także pomogą nam ochronić się przed demencją.