Z tekstu dowiesz się:
Wakacje to czas, kiedy na podróże, wycieczki i turystyczne wypady decydują się osoby młode, ale również seniorzy. Preferencje miejsc wypoczynku są zaś bardzo różne. Jedni wolą spokojne wakacje na Mazurach, inni decydują się na udział w turnusach rehabilitacyjnych, podczas których mogą podreperować zdrowie, jeszcze inni latają do egzotycznych krajów, by spełnić swoje marzenia o poznawaniu odległych zakątków świata. Bez względu na to, do której grupy należysz, warto pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym spędzisz bezpieczne wakacje!
Długie dni, słońce i wysokie temperatury są bez wątpienia czynnikami, które powodują popularność letnich podroży. Bardzo silne promieniowanie słoneczne, na które jesteśmy narażeni latem, może być jednak dla nas niebezpieczne. Powszechnie wiadomo, że długotrwała, niekontrolowana ekspozycja skóry na słońce znacznie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry, z których najniebezpieczniejszy jest czerniak. Są one dość powszechne m.in. w Australii oraz południowych regionach Stanów Zjednoczonych, ale również w krajach europejskich notuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań.
Wakacje nad morzem czy na Mazurach to okazja, by spędzać mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, ale nie zawsze przy tym zdajemy sobie sprawę z tego, jak mocno narażamy wtedy skórę na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu w kosmetyczce seniora musi koniecznie znaleźć się krem lub olejek do opalania z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF30 lub 50. Aplikuj go 15–20 minut przed wyjściem na słońce i powtarzaj tę czynność po każdym wyjściu z wody. Nie zapominaj też, że krem do opalania trzeba także nałożyć na uszy, usta czy dłonie. Przydatny będzie też balsam po opalaniu, który nawilży skórę i ukoi ewentualne podrażnienia.
Kosmetyki to tylko jeden z aspektów prawidłowej ochrony przed słońcem. Nie można zapominać także o odpowiednim ubiorze – letnia garderoba powinna być utrzymana w jasnych kolorach, które nie przyciągają słońca, a także wykonana z lekkich, przepuszczających powietrze materiałów. Przydadzą Ci się przewiewne koszule z długim rękawem (ochronią ramiona przed poparzeniem), długie spódnice i lniane spodnie. Nie można zapominać również o nakryciach głowy – czapkach z daszkiem oraz kapeluszach z szerokim rondem. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, warto w ogóle unikać słońca przynajmniej między godziną 11:00 a 16:00.
Kolejna kwestia, o której należy pamiętać, gdy planujesz wakacje dla seniorów, jest prawidłowa dieta, uwzględniająca nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne, dostarczanie niezbędnych witamin i mikroelementów, ale również zwiększoną utratę wody oraz elektrolitów. Latem, w związku z bardziej intensywnym poceniem się, każdy z nas szybciej traci z organizmu wodę oraz elektrolity: wapń, potas, sód, magnez czy fosforany. Niedobór zarówno wody, jak i elektrolitów może powodować groźne dla zdrowia, a nawet życia objawy: senność, apatię, drżenie mięśni, zawroty głowy, obrzęki, wahania ciśnienia czy zaburzenia rytmu serca.
Podczas letnich podróży straty wody trzeba więc na bieżąco uzupełniać. Należy dużo pić – w trakcie upałów nawet 3-4 litry płynów na dobę, najlepiej niegazowanej wody mineralnej oraz soków warzywnych i owocowych. Na niedobory elektrolitów dobre jest natomiast spożywanie określonych produktów, m.in. właśnie warzyw i owoców. Warto jednak pamiętać, że źródłem potasu są również m.in. suszone owoce, orzechy i gorzka czekolada, wapnia – mleko i jego przetwory, a magnezu – produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Wakacyjne podróże seniorów są jak najbardziej wskazane – pomagają się odprężyć i zrelaksować, realizować swoje pasje czy spędzić czas z rodziną. Warto zadbać, by jednocześnie były to bezpieczne wakacje!
Zobacz też, co zrobić, aby nie dopuścić do upadków i złamań!
Źródła:
https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/elektrolity-na-lato