Z tekstu dowiesz się:
Zanim rozpoczniemy udzielanie pierwszej pomocy – bez względu na to, czy u seniora podejrzewamy złamanie, omdlenie, zawał czy jakikolwiek inny stan zagrażający jego zdrowiu lub życiu – powinniśmy przeprowadzić tzw. badanie wstępne, czyli badanie funkcji życiowych. Trzeba więc sprawdzić, czy jest przytomny, czy oddycha, czy wyczuwalne jest jego tętno, czy jego źrenice reagują na światło. Jeżeli już się upewnimy, że życiu seniora nie zagraża niebezpieczeństwo, do czasu rozpoznania urazu należy ograniczyć jego wysiłek fizyczny, udzielić mu pierwszej pomocy oraz zabezpieczyć go przed utratą ciepła.
Mianem omdlenia określa się krótkotrwałą utratę przytomności spowodowaną niedotlenieniem mózgu oraz spadkiem ciśnienia tętniczego. U seniorów omdlenie może zostać wywołane nie tylko nagłym zaostrzeniem się choroby przewlekłej, ale również silnymi emocjami, długotrwałym staniem w bezruchu czy przebywaniem w dusznym pomieszczeniu. Aby pomóc seniorowi:
Jeżeli po około dwóch minutach senior nie powraca do świadomości, należy go potraktować jako osobę nieprzytomną i ułożyć w pozycji bocznej ustalonej.
Dość często spotykaną wśród seniorów chorobą jest cukrzyca. Jeśli u chorego dojdzie do znacznego gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi – np. na skutek ominięcia posiłku czy dużego wysiłku fizycznego – może on spowodować śpiączkę cukrzycową, objawiającą się nadmierną potliwością, osłabieniem, płytkim oddechem i drżeniem mięśni. W takiej sytuacji należy:
W obu sytuacjach należy wezwać pomoc medyczną.
Według statystyk najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w naszym kraju są choroby i nagłe stany sercowo-naczyniowe, wśród których można wymienić zawał serca, czyli uszkodzenie mięśnia sercowego na skutek niedotlenienia. Jego objawy to m.in. ostry, piekący ból w okolicach mostka, zimne poty, bladość skóry oraz nudności i wymioty. Przy podejrzeniu zawału należy:
Warto pamiętać, że w przypadku podejrzenia zawału znaczenie ma każda minuta – im szybciej poszkodowany uzyska specjalistyczną pomoc, tym uszkodzenia serca mogą być mniejsze,
Złamane biodro u osoby starszej, a także inne złamania kończyn dolnych i górnych to dość często występujące u seniorów urazy, które mogą być np. efektem upadku na śliskim, oblodzonym chodniku. W takiej sytuacji:
Udzielanie pierwszej pomocy w nagłej sytuacji to obowiązek – w wielu sytuacjach pozwala to uratować zdrowie, a nawet życie seniora.
Źródła:
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P29200377271427449603288&html_tresc_root_id=350&html_tresc_id=300003266&html_klucz=350&html_klucz_spis=350
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.III.23.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:u83Bv3vSfpAJ:isp.policja.pl/download/12/1643/naglestany.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl