Nowotwory to niestety jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce, również wśród osób starszych. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, która może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Jednym z najważniejszych jej elementów jest zdrowe odżywianie.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest dieta antynowotworowa,
- jakie produkty powinny się w niej znaleźć,
- czy przygotowywanie zdrowych dań musi być czasochłonne.
Na początek uściślijmy – pojęcie „dieta antynowotworowa” nie oznacza, że przez jedzenie określonych produktów możemy w 100% ochronić się przed rakiem. Niestety, żadne produkty żywieniowe nie mają takich właściwości. Dieta antynowotworowa to natomiast taki sposób odżywania, w którym uwzględnia się zdrowe, wartościowe produkty, zawierające składniki korzystnie wpływające na ludzki organizm.
Warto też pamiętać, że dieta nie jest jedynym elementem profilaktyki nowotworów. Należy dbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, wykonywać regularnie badania kontrolne i przesiewowe, a także konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące objawy. Niektóre z nich w pierwszej chwili w ogóle nie kojarzą się z rakiem, przez co choroba bywa wykrywana późno, gdy trudno o skuteczne leczenie. Niejednoznacznie i mało charakterystyczne mogą być np. objawy raka jelita grubego, prostaty czy trzustki.
Dieta antyrakowa jadłospis – co powinien uwzględniać?
Dieta antynowotworowa powinna uwzględniać codzienne spożywanie produktów, które mają w składzie substancje korzystnie wpływające na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, mające właściwości ochronne oraz hamujące ewentualne procesy nowotworowe zachodzące w komórkach.
- Polifenole roślinne – chronią organizm przed wolnymi rodnikami oraz niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego, które jest czynnikiem ryzyka rozwoju m.in. raka skóry. Znaleźć je można głównie w owocach i warzywach: jabłkach, wiśniach, jeżynach, selerze, czerwonej papryce, brokułach czy szpinaku.
- Antocyjany – są to naturalne barwniki występujące np. w jagodach, truskawkach, porzeczkach, żurawinie czy winogronach. Mają one właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Według niektórych badaczy, spożywanie produktów zawierających antocyjany zmniejsza ryzyko występowania raja jelita grubego i skóry.
- Likopen – jest to składnik znajdujący się w pomidorach, przy czym jest lepiej przyswajalny z przetworów pomidorowych (koncentrat, keczup, sosy) niż ze świeżych warzyw. Ma on liczne właściwości prozdrowotne, również w zakresie profilaktyki nowotworów.
- Błonnik pokarmowy – spożywanie produktów bogatych w błonnik jest elementem profilaktyki m.in. raka jelita grubego i raka przełyku. Można go znaleźć m.in. w produktach zbożowych, kaszach, otrębach oraz warzywach i owocach.
- Selen – można go znaleźć w rybach, produktach pełnoziarnistych i orzechach. Wzmacnia on immunologiczną odpowiedź organizmu, ma działanie przeciwzapalne, hamuje uszkodzenia DNA, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
- Wapń – przypuszcza się, że może być istotny w profilaktyce raka piersi, raka kości oraz raka jelita grubego. Znaleźć go można przede wszystkim w żółtych serach, twarogach, mleku oraz jogurtach.
- Witaminy – m.in. witaminy z grupy B, witamina C, E oraz D są ważnymi składnikami wpływającymi na zdrowie ogólne organizmu. Wymienia się je również w kontekście profilaktyki nowotworów. Ich źródłem są m.in. zielone warzywa, cytrusy, oleje roślinne i ryby.
Dieta antyrakowa – przepisy wcale nie są trudne!
Jak widać, dieta antynowotworowa wcale nie oznacza, że trzeba poświęcać mnóstwo czasu na wybór odpowiednich produktów i przygotowywanie posiłków. Zdrowym śniadaniem będzie np. kromka pełnoziarnistego pieczywa z dobrej jakości żółtym serem i sałatka z pomidorów. Na drugie śniadanie można zjeść jogurt naturalny i garść orzechów. W roli obiadu sprawdzi się gotowana na parze ryba, kasza oraz szpinak. Na podwieczorek można sięgnąć po sezonowe owoce, a na kolację zjeść grahamkę z chudą drobiową wędliną i sałatą. Tego typu posiłki bez trudu przygotuje każdy!