Z tekstu dowiesz się:
Refluks to choroba polegająca na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Objawia się to zgagą, a także uczuciem odbijania i cofania się treści żołądkowej do przełyku, które nasila się po tłustych, obfitych posiłkach. Czasami obserwuje się również objawy nietypowe: chrypkę, kaszel oraz ból w klatce piersiowej.
Bezpośrednią anatomiczną przyczyną refluksu jest nieprawidłowe kurczenie się lub niewydolność mięśnia dolnego przełyku, który odpowiada za to, że spożyty pokarm pozostaje w żołądku. Wśród czynników zwiększających ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania przełyku można wymienić m.in. otyłość i ciążę, ale również przyjmowanie niektórych leków oraz pewne choroby, jak np. cukrzycę. Częstość występowania refluksu wzrasta wraz z wiekiem.
Leczenie refluksu może obejmować zarówno stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, jak i zmianry w trybie życia. Chorym zaleca się zmniejszenie masy ciała, zaprzestanie palenia papierosów, powolne i spokojne spożywanie posiłków w prawidłowej pozycji, a także modyfikację diety. Wiadomo bowiem, że są produkty, których spożywanie może nasilać objawy refluksu, jak i takie, które tego typu właściwości nie posiadają.
Wśród produktów dozwolonych pacjentom z chorobą refluksową można wymienić:
Niestety istnieje spora grupa produktów, które mogą nasilać objawy refluksu. Obniżanie się ciśnienia w dolnym zwieraczu przełyku wywołują m.in. czekolada, kawa i mocna herbata. Receptory czuciowe w przełyku pobudzają m.in. owoce cytrusowe i zrobione z nich soki, jabłka, pomidory i przygotowane z nich przetwory, a także ostre przyprawy. Wśród produktów niewskazanych często wymienia się także kaszę gryczaną, cebulę, karczochy, szparagi, alkohol, tłusty nabiał, tłuste mięsa i wędliny, a także gotowe ciasta, ciastka i inne słodkie przekąski.
Dieta przy refluksie to nie tylko dozwolone i niedozwolone produkty, ale także częstotliwość posiłków i tempo ich spożywania. Najlepiej jest jeść 5-6 niewielkich posiłków dziennie, siedząc wygodnie przy stole, nie spiesząc się. Należy jeść powoli, spokojnie, dokładnie przeżuwać kolejne kęsy posiłku – pośpiech albo rozmowy podczas jedzenia mogą powodować połykanie większych ilości powietrza, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i w efekcie nasilać objawy refluksu.
Należy pamiętać, że dieta refluksowa, pomimo pewnych ograniczeń, jest dietą pełnowartościową, uwzgledniającą wszystkie potrzeby żywieniowe człowieka. Składniki mineralne i witaminy dla seniora w formie suplementów diety nie są więc potrzebne, chyba że takie jest zalecenie lekarza.
Źródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/1411,rola-zywienia-w-chorobie-refluksowej-zoladkowoprzelykowej.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/2878,refluks-zodkowoprzeykowy.html
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70596,dieta-w-chorobie-refluksowej