Lekarka mierzy poziom cukru starszej kobiecie

Choroby starcze – cukrzyca. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Cukrzyca to choroba, która dotyczy coraz większej części społeczeństwa, w tym seniorów. Liczba zachorowań rośnie tak gwałtownie, że zalicza się ją do grona schorzeń cywilizacyjnych. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy cukrzycy, które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza – nieleczona cukrzyca może być śmiertelnie niebezpieczna!

Z teksu dowiesz się:

  • co to jest cukrzyca,
  • jakie są przyczyny cukrzycy,
  • jakie są objawy cukrzycy,
  • jak przebiega leczenie cukrzycy.

Cukrzyca dotyczyła w 2010 r. na świecie aż 285 mln osób między 20. a 79. rokiem życia, jak wynika z danych International Diabetes Federation. Szacuje się, że w 2030 r. liczba chorych wzrośnie do 438 mln. W populacji seniorów między 60. a 79. rokiem życia w 2010 r. z cukrzycą borykało się ponad 100 mln osób na całym świecie, w 2030 r. będzie ich 196 mln. Widać więc, że cukrzyca zalicza się nie tylko do schorzeń cywilizacyjnych, ale również do chorób starczych.

Cukrzyca – co to jest?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zaburzeniami wydzielania i/lub nieprawidłowym działaniem insuliny, czyli hormonu odgrywającego kluczową rolę w metabolizmie glukozy.

  • Cukrzyca typu 1 – rozwija się w wyniku mechanizmów niezależnych od człowieka. Jest ona spowodowana autoimmunologicznym uszkodzeniem komórek trzustki, przez co nie jest ona w stanie produkować insuliny. Cukrzycę typu 1 bardzo często diagnozuje się u osób młodych, przed 30. rokiem życia, mogą jej inne choroby autoimmunologiczne, np. tarczycy.
  • Cukrzyca typu 2 – szacuje się, że stanowi około 85% wszystkich przypadków cukrzycy na świecie. Jest ona skutkiem niedoboru insuliny oraz oporności tkanek na jej działanie. Cukrzyca typu 2 bardzo często jest diagnozowana u osób między 45. a 60. rokiem życia, wśród czynników jej ryzyka znajduje się m.in. nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta, zbyt mało aktywności fizycznej i ogólny niezdrowy tryb życia.

Jakie są objawy cukrzycy?

Szybkie rozpoznanie cukrzycy jest bardzo istotne – nieleczona jest bardzo niebezpieczna, wpływa na ogólny stan zdrowia i może nawet skończyć się śmiercią! Należy więc zwracać szczególną uwagę na możliwe wczesne objawy cukrzycy, do których zalicza się:

  • częste uczucie pragnienia,
  • napady głodu,
  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • nadmierna senność,
  • trudności w gojeniu się ran.

Jak widać, pierwsze objawy cukrzycy nie są jednoznaczne i mogą powodować trudności diagnostyczne. Czasami cukrzyca przebiega bezobjawowo i pacjent nawet nie podejrzewa, że może być na nią chory. Jedynym miarodajnym sposobem diagnozowania cukrzycy są więc pomiary poziomu cukru we krwi.

Badanie wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego glukometrem. Najpierw palec pacjenta nakłuwa się specjalnym panem i wyciska kropelkę krwi na pasek. Umieszcza się go w glukometrze i po kilku sekundach otrzymuje precyzyjny pomiar poziomu cukru. Jeśli na czczo wynosi on od 60 do 99 mg/dl, wynik mieści się w normie. Wynik powyżej 100 mg/dl jest już nieprawidłowy, ale nie oznacza to od razu, że pacjent na pewno jest chory. Dla potwierdzenia wykonuje się wówczas dodatkowe badania, w tym test obciążenia glukozą. Pacjent wypija na czczo odmierzoną porcję glukozy i w określonych odstępach czasu przeprowadza się u niego kolejne pomiary.

Leczenie cukrzycy – na czym polega?

Nie istnieją niestety żadne leki na cukrzycę, które powodują zupełne cofnięcie choroby. Cukrzycy nie da się wyleczyć – można jedynie regulować poziom cukru we krwi, tak aby chory mógł normalnie funkcjonować. Pacjenci muszą więc przyjmować dobrane przez lekarza dawki insuliny w ściśle określonych odstępach czasu. Bardzo ważnym elementem leczenia cukrzycy jest także odpowiednia dieta – regularne spożywanie posiłków, o odpowiedniej kaloryczności i właściwym indeksie glikemicznym poszczególnych produktów. Pomaga także aktywność fizyczna.

Oczywiście należy mieć świadomość, że cukrzyca – mimo prowadzonego leczenia – jest obarczona ryzykiem licznych powikłań, takich jak kwasica ketonowa, choroba niedokrwienna serca, zawał serca i udar mózgu, choroby nerek oraz oczu. Dlatego pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą musi znajdować się pod stałą opieką lekarską.

Źródła:

http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2011_372_378.pdf

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Geriatria-2016_2_07.pdf

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwia2d3mrMjjAhXmxIsKHdgbDf0QFjADegQIABAC&url=https%3A%2F%2Fcukrzyca.info.pl%2Fcontent%2Fdownload%2F17716%2F267130%2Ffile%2FZalecenia%2520PTD%25202019_PL.PDF&usg=AOvVaw1rtxbY6V3LVFMF7qdz3H41