Bezsenność u seniorów – co trzeba o niej wiedzieć?

 

Bezsenność to problem, który dotyczy wielu osób, również w podeszłym wieku. Bywa ona powodem przewlekłego zmęczenia i kłopotów z koncentracją. Może się też przyczynić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Z tego względu zaburzenia snu nie mogą być lekceważone!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny może mieć budzenie się w nocy,
  • jakie choroby mogą być powodem bezsenności,
  • czy istnieją naturalne sposoby na bezsenność,
  • czy warto sobie pomóc dostępnymi w aptece środkami bez recepty,
  • na czym polega leczenie farmakologiczne zaburzeń snu.

Jako bezsenność rozumie się wszelkiego rodzaju ilościowe lub jakościowe zaburzenia snu, które wywołują pogorszenie samopoczucia oraz codziennego funkcjonowania. Według statystyk okresowo z tym problemem boryka się nawet 50% osób dorosłych.

Bezsenność – przyczyny

Przyczyny zaburzeń snu są rozmaite – mogą być związane np. z nieprawidłową higieną snu. Kłopoty z zaśnięciem czy budzenie w nocy bywa spowodowane zbyt wysoką temperaturą w sypialni, niewygodnym materacem czy poduszką o nieodpowiedniej twardości, zbyt długim oglądaniem telewizji przed snem albo bardzo obfitą kolacją, która obciąża układ pokarmowy. Wszystkie te czynniki można jednak bez problemu modyfikować i dzięki temu zwalczyć kłopotliwą dolegliwość.

Budzenie się w nocy a choroby

W przypadku seniorów bezsenność ma niestety również często podłoże zdrowotne. Może być ona wywołana przez nadmierny stres, zaburzenia lękowe i depresję, ale także towarzyszyć typowym chorobom wieku podeszłego, takim jak reumatoidalne i zwyrodnieniowe schorzenia stawów. Oprócz tego bezsenność współwystępuje niekiedy z zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami neurologicznymi.

Sposób na bezsenność – co warto wypróbować?

Zaburzenia snu często są efektem określonego stylu życia. Warto więc zmienić niekorzystne nawyki i wypróbować metody, dzięki którym nocny wypoczynek może być bardziej efektywny:

  • Wieczorem, bez względu na pogodę, porządnie wywietrzmy sypialnię, a zimą przykręćmy kaloryfery. W ciepłym, nagrzanym pomieszczeniu nie śpi się dobrze. Optymalna temperatura w sypialni to około 20 stopni.
  • Zadbajmy o wygodny materac i poduszkę. Zarówno zbyt twarde, jak i zbyt miękkie mogą powodować dolegliwości bólowe. Bez problemu można kupić nawet materace specjalistyczne, np. dla osób z chorobami kręgosłupa.
  • Przed snem zrezygnujmy z obfitej kolacji. Lepiej unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych czy bardzo pikantnych. Zjedzmy coś pożywnego, ale lekkiego, co zbytnio nie obciąży układu pokarmowego.
  • Pamiętajmy, by wieczorem stopniowo się wyciszać. Emocjonujący film czy słuchanie głośnej muzyki może utrudniać zaśnięcie. Weźmy więc ciepłą kąpiel, wypijmy kubek mleka i zrelaksujmy się podczas ulubionego zajęcia (arteterapia , czytanie, szydełkowanie).

Jakie leki nasenne dla osób starszych?

Leczenie bezsenności u osób starszych może wymagać stosowania środków farmakologicznych. Jeśli zaburzenia snu są sporadyczne i nie mają dużego nasilenia, obok wymienionych powyżej metod naturalnych można sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty ziołowe tabletki na sen. Najczęściej zawierają one wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego, szyszek chmielu czy męczennicy. Mają delikatne działanie wyciszające, dlatego pomagają się uspokoić i zdrowo zasnąć. Uwaga! Stosowanie tego typu specyfików warto skonsultować z lekarzem – niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z stosowanymi na co dzień lekami.

Tabletki na sen na receptę – kiedy stosować?

Jeśli mimo zastosowanych działań bezsenność nie mija, lekarz może przepisać silniejsze tabletki na sen dla osób starszych. Mogą to być typowe tabletki nasenne (zawierające zopiklon, zolpidem lub zaleplon), pochodne benzodiazepiny, a także substancje przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Warto pamiętać, że niektóre tabletki na sen nie mogą być łączone np. z alkoholem oraz innymi środkami farmakologicznymi.