Aktywność fizyczna seniorów. Jak dbać o kondycję na emeryturze?

Wiele osób sądzi, że na aktywność fizyczną mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby młode, sprawne i ogólnie zdrowe. Nic bardziej mylnego! Regularny, dopasowany do stanu zdrowia i możliwości fizycznych ruch pozwala zapobiegać niesprawności u seniorów, a także jest ważnym elementem profilaktyki i leczenia wielu chorób typowych dla wieku podeszłego. Zobacz, jak ważna jest aktywność fizyczna osób starszych.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego aktywność ruchowa osób starszych ma pozytywny wpływ na ich zdrowie,
  • jakie formy aktywności fizycznej ludzi starszych są szczególnie polecane,
  • czy istnieją przeciwwskazania wobec aktywności fizycznej seniorów.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – polskie społeczeństwo się starzeje, a proces ten w kolejnych latach będzie postępował. Według szacunków Eurostatu w 2060 r. mediana wieku Polaków będzie wynosiła ponad 54 lata, podczas gdy jeszcze w 2010 r. wynosiła 40 lat dla kobiet oraz 36 lat dla mężczyzn.

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym wyzwaniem demograficznym, ekonomicznym i zdrowotnym. Uważa się, że jednym z najważniejszych czynników, który pozwala łagodzić proces starzenia, dłużej zachować sprawność fizyczną seniorów oraz zapobiegać, a nawet leczyć wiele chorób typowych dla podeszłego wieku, jest aktywność seniorów.

Aktywność ruchowa seniorów – jakie korzyści?

Jakość życia, zdrowie oraz aktywność fizyczna są ze sobą ściśle powiązane. Organizm człowieka został skonstruowany tak, by się ruszać. Potrzebuje więc aktywności fizycznej do zachowania zdrowia oraz unikania chorób.

Na początek warto uświadomić sobie, że aktywność fizyczna ludzi starszych ma wpływ na ich sprawność intelektualną. Pozwala im dłużej zachować spostrzegawczość i zdolność koncentracji, rozwija wrażliwość i zdolność samodzielnego myślenia, jest doskonałym sposobem na redukcję stresu oraz poprawę humoru. Bez równowagi psychicznej trudno natomiast mówić o zdrowiu.

Aktywność fizyczna u osób starszych – dopasowana do wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz możliwości – ma oczywiście bardzo korzystny wpływ na zdrowie organizmu:

  • zapobiega i łagodzi przebieg chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroba wieńcowa czy miażdżyca,
  • pomaga regulować poziom cukru oraz ciśnienia tętniczego krwi,
  • usprawnia funkcjonowanie układu ruchu, zmniejszając ryzyko urazów, takich jak skręcenia stawów czy złamania kości u osób starszych,
  • łagodzi dolegliwości bólowe, np. w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • podnosi naturalną odporność organizmu, zmniejszając ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych,
  • pozwala kontrolować masę ciała, zapobiegając nadwadze oraz otyłości,
  • jest ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych – m.in. raka jelita grubego czy raka żołądka.

Aktywność fizyczna seniorów – jakie formy?

Istnieje wiele form aktywności fizycznej dla osób starszych. Ważne, by ta wybrana przez seniora była dopasowana do ogólnego stanu zdrowia oraz sprawności. Oczywiście, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, senior może nawet regularnie biegać czy chodzić na siłownię – dla bezpieczeństwa wcześniej trzeba jednak koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Z pewnością wśród polecanych osobom starszym form ruchu znajdują się regularne spacery – usprawniają one funkcjonowanie układu ruchu i pozwalają się dotlenić. Jazda na rowerze jest świetnym sposobem na relaks. Wskazane dla seniorów są zajęcia na basenie – zarówno pływanie, jak i gimnastyka w wodzie – poprawiają one wydolność tlenową, trenują mięśnie, ale w żaden sposób nie są obciążające dla kości i stawów. Zajęcia gimnastyczne przyczyniają się do rozwoju i utrzymywania ogólnej sprawności. W ostatnim czasie sporą popularnością wśród seniorów cieszy się również nordic walking, czyli energiczne spacery z wykorzystaniem specjalnych kijków. Możliwości jest więc mnóstwo!

Aktywność seniorów – przeciwwskazania

Choć przeciwwskazania do podejmowania aktywności ruchowej osób starszych są rzadkie, to jednak istnieją. Zalicza się do nich m.in. obecność tętniaka aorty, krańcowa niewydolność krążenia czy bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Ogólnie jednak ruch to zdrowie, również dla seniorów – oczywiście pod warunkiem, że przyjmuje taką formę, jaką lubimy najbardziej!

Źródła:

http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/2014-2_Gerontologia_3.pdf
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-2f86f59a-e7d5-430a-b5dc-b265f9d5dea6/c/04_.pdf
http://www.jchc.eu/numery/2014_1/201412.pdf